Kansainvälisen jääkiekkoliiton entinen puheenjohtaja René Fasel otti kantaa Donald Trumpin puheisiin.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on puhunut toistuvasti haaveesta liittää Kanada Yhdysvaltoihin. Hän toisti viestin torstaina ennen kuin Yhdysvallat kohtasi Kanadan jääkiekon 4 Nations Face-Off -turnauksen loppuottelussa Bostonissa.
– Aion soittaa suurelle Yhdysvaltojen kiekkomaajoukkueelle tänä aamuna ja kannustaa heidät voittoon Kanadasta, josta huomattavasti alhaisemman verotuksen ja paljon vahvemman turvallisuuden kera tulee jonain päivänä, ehkä pian, rakastettu ja erittäin tärkeä 51. osavaltiomme, Trump kirjoitti Truth Social -sivustolla.
Venäjän kansalaisuudenkin saanut sveitsiläislähtöinen René Fasel oli puhumassa Venäjän kansainvälisessä olympiayliopistossa Sotshissa. Kansainvälistä jääkiekkoliittoa IIHF:ää vuosina 1994–2021 johtanut Fasel ilmaisi uutistoimisto Tassin mukaan mielipiteenään, että Trumpin Kanadaa koskevat kommentit luovat jännitteitä mutta eivät jaa urheilufaneja.


