Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Renault uhkailee Red Bullia: "Me päätämme ajankohdan, ette te"

2018 Getty Images
Julkaistu 11.06.2018 18:57
Toimittajan kuva

Aleksi Virtanen

aleksi.virtanen@mtv.fi

Renault'n F1-tallin toimitusjohtaja Cyril Abiteboul kertoo, ettei talli aio odottaa Itävallan GP:hen asti Red Bullin päätöstä ensi kauden moottoreista.

MAINOS

Poikkeuksellinen F1-kesä C Morella

F1-sarjassa on ennennäkemättömän vilkas kesä. Juhannusviikonlopusta alkaa kuuden viikon jakso, jonka aikana ajetaan peräti viisi kilpailua.

Seuraavaksi kisataan Ranskan Paul Ricardilla 24. kesäkuuta. Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella. 

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

LUE MYÖS: Force India -kuski jatkoi kilpakumppaninsa kritisointia: "En tiedä miksi minuun osuttiin"

Tällä kaudella Renault'n voimayksikköä käyttävä Red Bull ei ole tehnyt vielä ensi kaudeksi sopimusta yhdenkään moottorivalmistajan kanssa. Red Bull puntaroi Renault'n lisäksi Hondan moottoria, joka löytyvät tällä kaudella sen sisartallin Toro Rosson autoista.

Moottoripäätös piti tehdä jo viime kuun puolivälissä, mutta Renault suostui venyttämään takarajaa. Red Bull on omien sanojensa mukaan asettanut takarajaksi kesä- ja heinäkuun vaihteessa ajettavan Itävallan GP:n, mutta se ei Renault'lle sovi.

- Luulenpa, että Red Bullilla on kaikki tarvittava informaatio. En ymmärrä miksi he venyttävät päätöstä. Sääntöjen mukaan takaraja oli 15. toukokuuta ja hyväksyimme sen siirtämisen 12 vuoden hyvän yhteistyön johdosta, Abiteboul kertoi Autosportille.

Red Bull haluaisi tehdä päätöksen vasta Itävallassa, jotta talli saisi kaiken mahdollisen tiedon Renault'n ja Hondan päivitetyistä moottoreista. Molemmat valmistajat toivat päivitetyn version moottoreistaan Kanadaan.

- He halusivat odottaa meidän päivityksiä. Emme voi odottaa Itävaltaan asti. Renault päättää ajankohdan, ei Red Bull, Abiteboul laukoi.

LUE MYÖS: F1-lehdistökatsaus: Sävy Räikköstä kohtaan mustenee Italiassa – Bottas ansaitsemassa paikkansa

Red Bull on etenkin hybridimoottorien aikakaudella kritisoinut Renault'n voimalähdettä useaan otteeseen. 

Lisää aiheesta:

Renault'n F1-pomo piikittelee Hondaa jo etukäteen – "Enemmän mekkalaa, jos se tapahtuu Red Bullille"F1-jättien riitely uudelle tasolle – "Lopetimme Hornerin kommenttien lukemisen vuonna 2015"Renault-pomo uskoo: Red Bullin moottori alitehoinen polttoaineen vuoksiKuskilupaus ylisti Hondan moottoripäivitystä – Red Bullin ja Renault’n ero lähestyy?Red Bull tekemässä isoa päätöstä: moottorivalmistaja ratkaistaan nyt!Neuvottelut käynnissä: Red Bull ja Honda hiomassa moottorisopimusta
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia

  • ma16:24
    Red Bull

    Lehti: Tässä on Max Verstappenin uusi tallikaveri

  • ma07:54
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset