1) Eteisnaulakon kiinnitys vanhaan kiviseinään

Vanhoissa kerrostaloissa on yleisenä ongelmana seinien pehmeneminen. Rappaukset ikääntyvät, ja silloin alas saattaa tulla ensin painavaa ja sitten vähän kevyempääkin tavaraa. Seinään jää helposti iso, ruma reikä, jonka paikkaaminen ei enää käykään nopealla pakkelinsutaisulla... ja maaliakin siinä useimmiten tarvitaan.
Reiska pyydettiin kiinnittämään eteisen seinästä pudonnut hattuhylly takaisin paikalleen. Joku oli aikanaan kiinnittänyt sen hivenen ajattelemattomasti - harvalla kipsilevypropulla, jota oli vielä koetettu saada lujemmin paikalleen jollain purukumimaisella massalla.
Seinä oli muutaman kymmenen vuoden ikäinen, ajalta ennen elementtirakentamista. Ruuvin paikalle oli lohjennut iso ja ruma reikä. Reiska aloitti korjaamisen poistamalla irtonaisen ja irtoamaisillaan olevan roskan pois - oikein hauraassa pinnassa paikka olisi pitänyt vielä praimeroida - eli pohjustaa erityisellä aineella, jotta siitä olisi saatu tiiviimpi - mutta tässä sitä ei katsottu välttämättömäksi.
Missään nimessä tämmöistä monttua ei saa paikata sementtipitoisella, kovalla aineella: se kutistuu kuivuessaan, irtoaa ja tuo mukanaan permannolle entistäkin isomman seinänkappaleen... On siis käytettävä mahdollisimman kevyitä tasoitteita!








