Neuvottelut Madridin ilmastokokouksessa jatkuvat edelleen, vaikka kokouksen piti päättyä jo eilen. Puheenjohtajamaa Chile on tuonut neuvottelijoille useita kompromissiesityksiä. EU:n ja monien muiden maiden mielestä kompromissitekstit ovat liian löysiä ja kunnianhimottomia. Brasilia ja muutamat muut maat puolestaan vastustavat tekstejä edelleen, vaikka tavoitteita on vesitetty.
Yön yli jatkuneet neuvottelut eivät näytä ainakaan parantaneen ilmastokokouksen loppuasiakirjan tekstiluonnoksia. Puheenjohtajamaan kompromissimuotoilut ovat monien mielestä vesittämässä neuvottelutuloksen.
– EU:n on mahdotonta lähteä tästä kokouksesta ilman vahvaa viestiä kunnianhimosta ja erityisesti tarpeesta korottaa maiden päästövähennyslupauksia ensi vuoden kokoukseen mennessä, sanoi Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (Vihr.), joka puhuu EU:n puolesta ilmastokokouksessa.
– Tämän piti olla kunnianhimoinen kokous. Emme näe kunnianhimoa. Kaikkia tieteeseen perustuvia suosituksia on heikennetty, moitti Belizen ilmastoneuvottelija Carlos Fuller.


