Pitkäksi venyneen YK:n ilmastokokouksen neuvotteluja jatkettiin Madridissa yön yli. Ilmastokokouksen loppuistunnon oli määrä alkaa sunnuntaina aamupäivällä.
Puheenjohtajamaa Chilen edustaja vetosi BBC:n mukaan yöllä osapuoliin ja pyysi sovinnollisuutta sekä joustavuutta. Kokousta vetävän Chilen ympäristöministerin mukaan keskusteluissa on melkein päästy sopimukseen, mutta lopputuleman pitäisi olla kunnianhimoinen.
Ilmastokokouksen oli määrä päättyä jo perjantai-iltana. Madridissa on ollut tarkoitus sopia Pariisin ilmastosopimuksen vielä auki olevista asioista.
Neuvotteluissa ovat olleet vastakkain etenkin maat, jotka eivät halua kiristää päästötavoitteitaan enempää lähiaikoina, ja maat, jotka vaativat kunnianhimoisempia ilmastotavoitteita.
"Uusi tilaisuus rapauttaa sopimuksen ehtoja"
Ilmastokokoukseen on kohdistunut huomattavaa painetta ja valtioilta odotetaan selkeää viestiä siitä, että kriisin ratkaiseminen otettaisiin tosissaan ja toimia oltaisiin valmiita lisäämään. Tieteentekijät ovat antaneet toistamiseen kiireisiä varoituksia ilmaston tilasta ja miljoonat nuoret ovat jatkaneet viikoittaisia ilmastolakkojaan.
Pahiten ilmastonmuutoksesta kärsineiden valtioiden edustajat ovat kuitenkin arvioineet, ettei kokous ole onnistunut täyttämään kunnianhimoisen teeman tarjoamia odotuksia. Kokouksen teemana on tällä kertaa "Time for action" eli aika toimia.
Karibianmerellä sijaitsevan saarivaltio Grenadan edustaja Simon Stiell kertoi uutistoimisto AFP:lle, että kokous vaikuttaa olevan jälleen uusi tilaisuus rapauttaa Pariisin ilmastosopimuksessa sovittuja ehtoja.
– Mukana on yksi tai kaksi osapuolta, jotka vaikuttavat jääräpäisesti takaavan, että vaateissa kunnianhimolle, toimille ja suoraselkäisyydelle ilmaston hyväksi otettaisiin takapakkia, hän lisäsi.
