Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reetta Hurske ja Annimari Korte nousevat Nooralotta Nezirin rinnalle – tämä joukkue edustaa Suomea EM-kisoissa

Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 23.07.2018 13:16
Toimittajan kuva

Aleksis Ärje

aleksis.arje@mtv.fi

Suomen Urheiluliitto on täydentänyt Berliinin EM-kilpailussa elokuussa kilpailevaa Suomen joukkuetta 21 urheilijalla, joista kaksi on varaedustajaa.

Pääkuvan videolla juttua Kalevan kisoista.

LUE MYÖS: Ainoastaan yksi hyväksytty hyppy riitti Suomen mestaruuteen: "Eikös huono kenraali meinaa hyvää pääkisaa?"

Joukkueessa on nyt 40 urheilijaa ja lisäksi kaksi varaedustajaa. Joukkueeseen on valittu kaikkiaan 44 urheilijaa, joista keihäänheittäjä Tero Pitkämäki jäi pois polvivamman takia ja estejuoksija Camilla Richardsson telaluun murtuman takia.

Hurske ja Korte pika-aitoihin

Aiemmin nimetyn Nooralotta Nezirin kanssa EM-kisoissa naisten 100 metrin aidoissa juoksevat Tampereen Pyrinnön Reetta Hurske ja HIFK-friidrottin Annimari Korte. Tampereen Pyrinnön Lotta Harala valittiin varaedustajaksi.

– Käytännössä EM-joukkueen 100 metrin aiturit ovat Kalevan kisojen kolme parasta. Harala on myös kauden mittaan hävinnyt Hursketta ja Kortetta vastaan juoksemansa kilpailut, sanoo SUL:n valmennusjohtaja Jorma Kemppainen.

Naisten 100 metrin aidat on yksi neljästä lajista, joihin on nyt valittu täysi kolmen urheilijan joukkue.

– Meillä on täysi joukkue naisten 100 metrin aidoissa, naisten kiekonheitossa, miesten seiväshypyssä ja miesten 50 kilometrin kävelyssä. Näissä lajeissa joukkue ei enää täydenny, Kemppainen sanoo.

EM-joukkuetta voidaan täydentää vielä 30. heinäkuuta.

– Mahdollisten täydennysten osalta odotan mielenkiinnolla Lapinlahdella lauantaina käytävää GP-kilpailua sekä sunnuntaina Helsingissä Eläintarhan kentällä käytävää Tähtikilpailua. Uskon, että joukkue voi kasvaa ainakin 1-2 urheilijalla.

Bäck rajaa rikkomatta ryhmään

Maanantaisessa EM-joukkueen kolmannessa valinnassa ryhmään nousi myös pituushyppääjä Kristian Bäck, joka ei ole tällä kaudella rikkonut EM-kisojen tulosrajaa. Bäck voitti Kalevan kisoissa pituushypyn tuloksella 793, joka jäi kaksi senttiä EM-tulosrajasta.

– Bäck päätettiin nostaa joukkueeseen tässä vaiheessa, koska hän on erittäin potentiaalinen, nousukuntoinen urheilija, jolla on näkymä olla ainakin pistesijoille EM-kisoissa. Hän oli Kalevan kisoissa myös selvästi edellä muita suomalaishyppääjiä, Kemppainen sanoo.

Kalevan kisoissa loistaneita mukana

Maanantaisessa valinnassa joukkueeseen nousivat myös viikonvaihteessa Jyväskylän Kalevan kisoissa loistovireessä olleet seiväshyppääjä Wilma Murto, kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä, kuulantyöntäjä Senja Mäkitörmä, toisen kerran tällä kaudella tulosrajan rikkonut 400 metrin aituri Viivi Lehikoinen sekä 800 ja 1500 metrin mestari Sara Kuivisto, joka alitti Jyväskylässä 800 metrin EM-rajan. Kuivisto on valittu EM-kisoihin 800 ja 1500 metrille.

Myös kiekonheiton nuorten MM-kisojen tuore mitalisti Helena Leveelahti ja väkevän paluun kiekkorinkeihin selkävaivojen jälkeen tehnyt Sanna Kämäräinen ovat EM-joukkueessa.

Miesten 4 x 100 metrin viestiryhmään valittiin Otto Ahlfors, Viljami Kaasalainen, EM-kisoissa myös 200 metriä juokseva Oskari Lehtonen, Samuel Purola, Eetu Rantala ja varaedustajaksi Roope Saarinen.

Berliinin EM-kilpailut käydään 7.–12.  elokuuta.

LUE MYÖS: Kalevan kisojen suurin säväyttäjä on maatilan tyttöjä ja tuleva maisteri – nähdään Berliinin EM-kisoissa: "Tulos oli ylläri"

Tuoreet valinnat Suomen EM-joukkueeseen:

Miehet:
200 m:
Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu
Pituus: Kristian Bäck Vasa IS
Keihäs: Oliver Helander IF Raseborg, Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo
4 x 100 m: Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat, Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat. Roope Saarinen Esbo IF (varaedustaja)

Naiset:
800 m:
Sara Kuivisto Borgå Akilles
1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles 
100 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö, Annimari Korte HIFK-friidrott. Lotta Harala Tampereen Pyrintö (varaedustaja).
400 m aj: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott
3000 m ej: Janica Rauma Forssan Salamat
Korkeus: Ella Junnila Janakkalan Jana
Seiväs: Wilma Murto Salon Vilpas 
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 
Kuula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire 
Kiekko: Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto, Helena Leveelahti Virtain Urheilijat

Joukkueeseen aiemmin valitut urheilijat:

Miehet:
50 km kilpakävely:
Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat ennätys, Veli-Matti "Aku" Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas
10 000 m: Arttu Vattulainen Joensuun Kataja 
110 aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat
3000 m ej: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 
3-loikka: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 
Seiväs: Tommi Holttinen Someron Esa, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö, Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat
Kuula: Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku 
Moukari: Henri Liipola Someron Esa 
10-ottelu: Elmo Savola Lappajärven Veikot 

Naiset:
Maraton:
Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF 
100 m aj: Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat 
20 km kilpakävely: Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 
50 km kilpakävely: Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet 
Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa
Keihäs: Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat
Kiekko: Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 
Moukari: Krista Tervo Karhulan Katajaiset 

Joukkuetta täydennetään tarvittaessa maanantaina 30.7.

Lisää aiheesta:

Suomen yleisurheilun EM-joukkue kasvoi huimasti – keihäsmiesten marssijärjestys ratkesiSuomen joukkue yleisurheilun MM-kisoihin täydentyi roimasti – nämä nimet lähtevät tavoittelemaan menestystä Kenestä kolmas keihäsmies EM-kisoihin? Näillä perusteilla heittäjä valitaan – Suomelta jättimäinen joukkue MüncheniinHuima kasa urheilijoita – tässä on Suomen joukkue yleisurheilun MM-kisoihin: "Kiri puri"Kalevan kisat käyntiin tänään: Tarjolla Suomen mestaruuksia ja EM-paikkoja – yhdessä lajissa tapellaan rinta rinnan paikasta arvokisoihinLista julki – MM-Lontooseen 12 suomalaisurheilijaa: "Määrä on pettymys"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 13:15
    MM-yleisurheilu

    Senni Salminen kovaan paikkaan – MTV seuraa Tokion MM-kisoja

  • 13:13
    MM-yleisurheilu

    Saga Vannisen kova kilpailija: kausi ohi

  • 12:21
    MM-yleisurheilu

    Nyt repesi Saga Vanninen – valmentaja Erki Noolilta melkoinen murjaisu

  • 07:39
    MM-yleisurheilu

    Jättipotti! Näin paljon Armand Duplantis tienasi ME-jytkystään

  • 06:16
    MM-yleisurheilu

    Kommentti: Onneksi Silja Kosonen ei voittanut mitalia