Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Red Bull -pomo tykittää: Daniel Ricciardo lähtee, koska pelkää Max Verstappenia

xpbimages.com
Julkaistu 10.08.2018 08:47
Toimittajan kuva

Aleksis Ärje

aleksis.arje@mtv.fi

Red Bullin F1-tallipäällikkö Christian Horner uskoo, että Daniel Ricciardo lähti Renaultille, koska hän pelkäsi ajautuvansa tukijan rooliin tallin toiselle kuljettajalle Max Verstappenille.

MAINOS

F1-kausi vain C Morella

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

LUE MYÖS: Red Bull -pomo sanoo suoraan: Alonso luo kaaosta, ei ole terveellistä tallin kannalta

Ricciardon sanotaan ehdottaneen heinäkuun lopussa ajetun Unkarin GP:n yhteydessä, että hänen tuore Red Bull -sopimus julkaistaisiin kesäloman jälkeen Yhdysvalloissa. Kaksi päivää myöhemmin hän informoi tallia tehneensä sopimuksen Renaultin kanssa.

– Daniel sanoi päättäneensä pitkällä lennolla Amerikkaan, että hän haluaa muutosta, Red Bullin tallipäällikkö Horner sanoo F1-podcastissa.

– Jos miettii järkiperäisiä syitä, ratkaisua on vaikea ymmärtää, hän lisää.

Ricciardo on puhunut muun muassa kaipaavansa uusia haasteita.

– Luulen myös, että Max (Verstappenin) jatkuvasti kasvava vauhti ja vahvuus on yksi syy. Daniel ei halua joutua Maxin tukijan rooliin, Horner huomauttaa.

Tallipäällikkö rientää lisäämään, että näin ei olisi kuitenkaan käynyt, vaikka aussi olisi päättänyt jatkaa tallissa.

– Heillä on ollut aina ehdottoman tasapuolinen asema, mutta luulen, että tämä asia oli iso osa Danielin päätöstä, Horner jatkaa.

Red Bull -pomo sanoo, että hän olisi ymmärtänyt Ricciardon lähdön Ferrarille tai Mercedekselle, mutta keskitason Renaultille menoa hän pitää valtavana riskinä australialaisen uralle.

Joka tapauksessa Horner sanoo kunnioittavansa Ricciardon toivetta saada johtava rooli, joskin pienemmässä ympäristössä. 

LUE MYÖS: "Se oli kosto" – Red Bull -pomo taustoitti Webberin ja Vettelin tallikaveruuden räjähdyspistettä

Lisää aiheesta:

Red Bullin hylkäämä F1-kuski avautuu: valitti nyt hyllytetystä kisainsinööristä jo vuosi sitten: "Tiedän syyt ja niin tietää tiimikin"Daniel Ricciardon hurja liksa puhuttaa: "Renaultin tarjous ei ollut korkein"Horner paljasti: näin kovasti Red Bull yritti taivutella Ricciardoa jatkosopimukseenRed Bull-pomo hämmästelee kuljettajiensa aika-ajokuohuntaa: "He tietävät hyvin – Ei ole seliteltävää"Red Bull -pomo tyrmää Daniel Ricciardon lähtöhuhut: ”Olisin yllättynyt, jos hän haluaisi lähteä””Yksi kilpailija vähemmän Ferrarille ja Mersulle” – Ricciardo tyytyväinen Verstappenin jatkosta
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta