Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

RAY:n Nummikoski haluaisi PAF:n mukaan uuteen peliyhtiöön – PAF ei innostu

1:52RAY:n toimitusjohtaja haluaisi PAF:n mukaan uuteen peliyhtiöön
Julkaistu 27.03.2016 21:55
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

Raha-automaattiyhdistyksen toimitusjohtaja Velipekka Nummikoski haluaisi, että myös ahvenanmaalainen PAF saataisiin mukaan yhteiseen peliyhtiöön.

Veikkaus, RAY ja Fintoto yhdistetään ensi vuoden alussa rahapelitoiminnan aloittavaksi suurmonopoliyhtiöksi, ja Nummikosken mielestä seuraava vaihe voisi olla PAF:n tulo mukaan.

Nummikoski sanoo, että PAF:n mukaantulo tekisi Suomen järjestelmästä selkeämmän. Hänen mukaansa Ahvenanmaan edunsaajien asema voidaan järjestää myös suuryhtiön kautta.

Nummikoski katsoo, että PAF olisi hyvä saada mukaan myös siksi, että sen tuotoista iso siivu tulee mannersuomalaisilta pelaajilta.

– Vaikka PAF ei saa operoida Manner-Suomessa, niin tuotoista iso osa tulee manner-Suomen pelaajilta. Suomalaisethan voivat vapaasti pelata pelisivuistoilla Suomen ulkopuolella, ja PAF on yksi iso pelisivusto millä suomalaiset pelaavat, sanoo Nummikoski MTV Uutisille.

Ahvenanmaalaiset eivät ole ehdotuksesta innostuneet. PAF:ista perustellaan, että se haluaa pysyä itsenäisenä, koska aikoo kasvaa ulkomailla. Esimerkiksi vuosi sitten PAF osti italialaisen peliyhtiön.

– Me suuntaamme voimiamme nyt laajentumiseen kansainvälisille markkinoille, kun uusi yhtiö keksittyisi ainoastaan Suomen markkinoihin. Emme siis oikeastaan sovi tällaiseen organisaatioon, sanoo PAF:n vt. toimitusjohtaja Johan Rothberg.

Päätösvalta asiassa on Suomen ja Ahvenanmaan hallituksilla.

Lisää aiheesta:

MTV-kysely: Alle puolet suomalaisista kannattaa Veikkauksen monopolin murtamista – Veikkaus ei itse miellä olevansa enää monopoliVeikkaus on käytännössä jo menettänyt monopoliaseman verkossa – tämä kaikki voi pian muuttuaRuotsissa rahapelimonopolin purku toi odottamattomia seurauksia: Yllätyssuuret verotulot ja häiritsevä mainosten tulvaRuotsissa valmistaudutaan luopumaan pelimonopolistaSuomalaiset peliyhtiöt yhdistyvät vuodenvaihteessa – uusi kansainvälinen lottopeli suunnitteillaLännen Media: RAY tahtoo pyörittää nettipokeria myös ulkomailla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 09:43
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi pyöräilijään suojatiellä Porissa

  • 07:33
    Asuntokauppa

    Asuntokauppa virkistyy ja hinnat nousevat ensi vuonna, Hypo ennustaa

  • 07:02
    Oulu

    Tilaisuus teki autovarkaan Oulussa

  • 05:52
    Kunnat

    Kunnissa valuvika – nousukausikaan ei välttämättä poista ongelmaa