Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravit: Suomen mestariksi varikolta käsin

Ennen Amatöörien Suomen mestaruutta Juha-Pekka Ahonen on saanut paistatella parrasvaloissa mm. Ilon Arin rattailla.
Ennen Amatöörien Suomen mestaruutta Juha-Pekka Ahonen on saanut paistatella parrasvaloissa mm. Ilon Arin rattailla.Pauli Impola
Julkaistu 23.10.2016 18:00
Toimittajan kuva

Jari-Pekka Rättyä

Amatööriohjastajien SM-finaalissa riitti dramatiikkaa kuin Veikkausliigan päätöskierroksella konsanaan. Mestariksi leivottiin jämsäläinen Juha-Pekka Ahonen.

Kakkossijalta päätöspäivään Ylivieskaan lähtenyt Juha-Pekka Ahonen siirtyi kilpailun johtoon voitettuaan toiseksi viimeisen osalähdön. Päätöslähdöstä hänen ajokkinsa oli kuitenkin jäänyt pois, ja mies joutui katsomaan sen varikolta käsin. Poisjäännistä hyvitettiin seitsemällä pisteellä.

Muista mestaruuskandidaateista Janne Räisäsen ajokki Lumi-Kukka avasi keulaan, kun taas Keijo Hakalan Hennylän Tähti laukkasi kiihdytyksessä. Kun Lumi-Kukalla ei ollut paras päivänsä eikä Hennykän Tähti jaksanut nousta laukan jälkeen kuin kolmanneksi päätyi koko kärkikolmikko vaivaisen pisteen sisään.

Juha-Pekka Ahonen kesti Suomen mestariksi pisteen erolla ennen Keijo Hakalaa ja Janne Räisästä. Sijoitustaulukkoa saatiin kelata pitkälle ennen kuin hopea ratkesi Keijo Hakalalle.

- Mielellään viimeisessä lähdössä olisi ajanutkin, mutta nyt ei auttanut kuin toivoa varikolla että marginaalit kääntyisivät omaksi eduksi. Ja niinhän siinä lopulta kävi, tuore Suomen mestari Ahonen huokasi.

Lisää aiheesta:

Ravikommentti: Turun porut ja purutMika Forss sijoittui toiseksi raviohjastajien maailmanmestaruuskilpailussaTaivaankappaleet olivat turkulaisohjastajan puolella – ”Nukahdin mutta voitin silti”Jukka Torvisen EM-kisamatka päättyi pettymykseen - "Pistää harmittamaan"VIDEO: Epäonnen hevonen karkasi raviradalle – ”Tämä menee taustajoukkojen piikkiin”Turun Toto4-kierros kyseenalaisti ravikilpailusäännöt
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 10:11
    NHL

    Kohutuomio NHL:ssä – suomalaisvahti todettiin syypääksi

  • 09:15
    NHL

    Mikko Rantaselta jättimäistä puhetta Miro Heiskasesta

  • 07:48
    Mestarien liiga

    Törkytemppu Mestarien liigan huippupelissä – asiantuntija hiiltyi kunnolla: "Laittaa vihaiseksi"

  • 06:58
    NHL

    Nyt kajahti todella tyly ulostulo Patrik Laineesta

  • 06:33
    NHL

    Mikko Rantanen mätti väkevät tehot – liittyi Selänteen, Kurrin ja Jokisen kerhoon