Räty muistelee Ruotsi-tappiota: Ainoa kerta kun heitin selvin päin

Seppo Räty Tokion MM-kisoissa vuonna 1991.
Seppo Räty Tokion MM-kisoissa vuonna 1991.Lehtikuva
Julkaistu 06.09.2013 12:50(Päivitetty 06.09.2013 12:54)

Keihäslegenda Seppo Räty kertoo viimeisimmän ruotsalaiselle kärsityn maaottelutappion tulleen sellaisena vuonna, jolloin hän ei ollut itse heittopaikalla pienessä maistissa.

Ruotsin viimeisin voitto yleisurheilumaaottelun miesten keihäässä tapahtui vuonna 1989, jolloin Peter Borglund yllätti suomalaiset maansa ennätyksellä 84,76. Räty muistelee latauksen olleen hukassa monissa yleisurheilumaaotteluissa.

– Tuskin kukaan edes keskittyi siihen millään tavalla, vaan se meni enemmän huumoripuolelle. Täysin huolimattomuutta se meiltä oli, mutta Borglund oli latautunut täysillä. Katselin kisan jälkeen niitä keihäitä ja hänen käyttämänsä keihäs oli kyllä laillinen, mutta sille oli tehty kaikki, että hän pärjäisi kisassa.

– Sinä vuonna olin itse asiassa selvin päin, mutta se taisi olla ainut Ruotsi-ottelu, jolloin olin selvänä ja juuri silloin hävisin. Myöhemmin sain jopa Kinnusen Kimmonkin vähän ottamaan kisan aikana. Parhaana vuonna kukaan meistä suomalaisista ei ollut selvin päin kisan aikana ja siitä huolimatta tuli kaksois- tai kolmoisvoittoa, Räty muistelee MTV3:n blogissaan.

Lue blogi ja kommentoi!

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu