Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rattijuoppo kaahasi ajokiellossa – jarrut rikki ja lopulta autokin

Juopunut kuljettaja oli ajokiellossa, joka oli alkanut vasta aiemmin samana päivänä.
Juopunut kuljettaja oli ajokiellossa, joka oli alkanut vasta aiemmin samana päivänä.
Julkaistu 27.06.2016 14:53
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisipartio jahtasi eilen Helsingissä autoa, jossa ei ollut juuri mikään sääntöjen mukaista.

Tapahtumat saivat alkunsa, kun poliisi havaitsi partioinnin yhteydessä auton, joka kiihdytti silminnähden kovaan nopeuteen. Partio kiihdytti auton perän pysähdysvalot päällä, saaden sen lopulta hidastamaan vauhtia ja pysähtymään Suutarilantien varteen.

Kuljettajaksi paljastui parikymppinen mies, joka puhalsi seulonta-alkometriin 1,06 promillea ja jonka huumepikatesti antoi myös positiivisen tuloksen. Kuljettaja oli kaiken lisäksi ajokiellossa, joka oli alkanut vasta aiemmin samana päivänä.

Kulkupelissä lukuisia puutteita

Jos kuljettaja ei ollut liikennekunnossa, ei sitä ollut kulkuneuvokaan. Auton jarrut eivät toimineet, eikä poliisipartio pystynyt tekemään autolla koeajoa, sillä autoa ei enää pysähtymisen jälkeen saatu käynnistymään.

Lisäksi muun muassa auton ajoneuvovero oli erääntynyt ja omistajanvaihdos oli tekemättä. Siinä ei myöskään ollut luettavissa rekisterikilpeä.

Poliisi vei kuljettajan oikeuslääkäriasemalle verikokeisiin, minkä jälkeen tämä vietiin rattijuopumuksesta kiinniotettuna Pasilan poliisivankilaan. Apukuljettaja otettiin kiinni ajoneuvon luovuttamisesta juopuneelle.

Kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta, huumausaineen käyttörikoksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja ajoneuvorikkomuksesta.

Lisää aiheesta:

Teippikikkakaan ei auttanut – poliisi narautti piilotelleen huumekuskinPäissään varastettua Mersua ohjastanut jäi kiinni useamman kaahailun päätteeksiHuumekuskin pakomatka varastetulla autolla vei sivullisen sairaalaanEpäkelvolla autolla ajellut pakeni poliisia jalan – ”Kertoi nauttineensa ainakin aimo satsin tequilaa”Rattijuopolla oli vaikeuksia tankata, alkoi kaahata hurjasti – pako päättyi maahan rähmälleenHuumekuski kaahasi poliisia pakoon – menetti auton hallinnan ja lensi päiväkodin seinään
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 07:21
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsäsen puheet homoseksuaaleista tänään korkeimmassa oikeudessa

  • 07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • 06:30
    Henkirikokset

    Nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua – MTV Uutiset seuraa Mikkelin murhakäräjiä

  • 05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää ilmalennon Aurajoen sillalla

  • Eilen20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta