Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ranskan poliisi hajotti koronarajoituksia uhmanneet jättireivit Bretagnessa – myös Espanjassa poliisi keskeytti isot juhlat

Julkaistu 02.01.2021 21:23

MTV UUTISET - STT

Ranskassa poliisi keskeytti lauantaina noin 2500 ihmisen reivit ja antoi sakot sadoille juhlijoille koronasäännösten rikkomisesta. Osa sai sakkoja myös huumausaineiden käytöstä.

Reiveillä tarkoitetaan elektronisen musiikin tapahtumaa.

Laiton tapahtuma järjestettiin kahdessa tyhjillään olleessa varastorakennuksessa Lieuronissa Bretagnen hallintoalueella lähellä Rennesin kaupunkia. Poliisi myös takavarikoi paikalta rekan, äänentoistolaitteet ja generaattorit.

Laittomat juhlat olivat alkaneet jo torstaina. Paikalle oli tullut juhlijoita eri puolilta Ranskaa ja ulkomailtakin. Poliisi lopetti juhlat aamulla, ja kymmenen jälkeen viranomaiset kertoivat tilanteen olevan poliisin hallussa.

Poliisi oli yrittänyt estää tapahtuman järjestämisen jo torstaina, mutta tapahtuman osallistujat sytyttivät yhden autoistaan tuleen ja heittelivät poliiseja pulloilla ja kivillä.

Paikallisviranomaiset vaativat tapahtumaan osallistuneita käymään koronatesteissä ja eristäytymään viikon ajaksi, Ranskassa ovat koronaviruksen vuoksi yhä voimassa tiukat rajoitukset, jotka kieltävät suurien yleisötapahtumien ja juhlien järjestämisen.

Lue myös: Yli 2500 ihmistä osallistui jättireiveihin Ranskassa – juhlat jatkuvat yhä, osallistujat ottaneet yhteen poliisin kanssa väkivaltaisesti

Samanlainen tilanne lähellä Barcelonaa

Vastaava ratsia tehtiin lauantaina myös Barcelonan lähellä Espanjassa, jossa kolmisensataa ihmistä oli juhlinut jo yli 40 tuntia. Mellakkapoliisi keskeytti Llinas del Vallesin kylässä järjestetyt laittomat juhlat, ja kaikki osallistujat saavat syytteet koronarajoitusten rikkomisesta.

Kaikkia kiinni jääneitä odottaa vähintään 3000 euron sakko. Järjestäjien sakot saattavat nousta jopa 600 000 euroon.

Juhlapaikalla kuvattujen videoiden perusteella turvavälejä ei noudatettu eivätkä osallistujat pitäneet kasvomaskeja. Poliisi ei ole vahvistanut tietoja, joiden mukaan moni näihinkin reiveihin osallistuneista olisi saapunut ulkomailta.

Lisää aiheesta:

Lähes 100 koronarajoituksia vastustavaa mielenosoittajaa otettu kiinni Pariisissa – poliisi käyttänyt kyynelkaasuaHollannissa otettu kiinni kymmeniä ihmisiä koronamielenosoituksessa – neljä poliisia loukkaantui Hollannin poliisi hajotti jättireivit koronamääräysten rikkomisen takia – paikalla oli juhlijoita Saksasta, Ranskasta ja Espanjasta asti Video: Koronarajoituksia vastustava protesti yltyi mellakaksi Hollannissa – poliisi ampui varoituslaukauksia, kaksi haavoittuiPoliisi keskeytti muistoreivit Ranskassa koronarajoitusten takia – kaksi poliisia sairaalaan, yksi juhlija menetti kätensäKatso suorana: Ranskassa poliisi käyttänyt kyynelkaasua poliisiväkivaltaa vastustavia mielenosoittajia vastaan
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:32
    Iso-Britannia

    Useita loukkaantunut junapuukotuksessa Britanniassa

  • Eilen23:23
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • Eilen21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • Eilen20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • Eilen16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa