Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rankkarit torjunut puolustaja: Oli vain yksi vaihtoehto

Cosmin Moti
Cosmin MotiAll Over Press
Julkaistu 28.08.2014 11:02(Päivitetty 28.08.2014 11:02)

Jalkapalloseura Ludogoretsin puolustaja Cosmin Moti myönsi, että kukaan ei olisi voinut kirjoittaa sitä tarinaa, jonka hän eilen koki. Moti torjui rangaistuspotkukisassa kaksi Steaua Bukarestin yritystä, kun joukkueen maalivahti Vladislav Stojanov oli katsellut jatkoajalla punaista korttia.

Myös maalin kisassa tehnyt Moti on joskus loikkinut hassuttelumielessä treeneissä rankkareiden torjujana. Nyt hän oli ensimmäistä kertaa hanskat kädessä ja missä paikassa: rankkarikisan voittaja etenisi Uefa Champions Leagueen. Motin ja Ludogoretsin unelma toteutui.

– Minulla ei ole sanoja kuvailemaan tätä tunneta. Se oli hullua. Yhdellä hetkellä olet lähellä, sitten taas kaukana ja lopulta voitat. Tämä oli elämäni mahtavin ottelu, enkä unohda sitä ikinä, Moti sanoi Uefan verkkosivuilla.

Putoaminen oli lähellä jo varsinaisella peliajalla. Kuin yhtäkkiä Wanderson sai 90. minuutilla korkean pallon ulottuvilleen ja tykitti suoraan ilmasta unelmalaukauksella pelin jatkoajalle.

Ludogoretsin valmentaja Georgi Dermendviev kysyi Motilta, ottaako hän torjuntavastuun, kun Stojanov ajettiin ulos jatkoajan viimeisellä minuutilla.

– Hän suostui. Käskin sanoa, ettei hän hyppäisi ennenaikaisesti vaan odottaisi. Hänellä on hyvät vaistot ja reaktiot. Kaiken kaikkiaan tämä on uskomatonta. Hän ei ole koskaan edes harjoitellut hanskoilla, Dermendviev sanoi.

– Luotin vaistoihini, tällaisessa tilanteessa ei ole muuta vaihtoehtoa. Tein vain viimeisen sekunnin päätöksiä mihin hyppäisin. Luojan kiitos torjuin kaksi ja me olemme nyt tässä. Tämä on Champions League. Uskomatonta, Moti itse äimisteli.

Uefa Champions Leaguen lohkoarvonta tänään torstaina kello 18.45. suorana MTV Sport 2 -kanavalla ja maksutta MTV Katsomossa!

Lisää aiheesta:

Italian EM-sankari paljasti syyn hämmentävälle reaktiolleen mestaruuden ratkettua: "En ymmärtänyt mitään"Huuhkajien valmentaja paljasti, miten Lukas Hradecky aavisti Tanskan rankkarin – "Se oli oikeastaan ainoa pelaaja, jota meidän listoillamme ei ollut"Sami Hyypiä muisteli henkeäsalpaavaa käännettä: "Uskomatonta, yleisö laulaa koko ajan tuota..."Liverpoolin 20-vuotias puolustaja voittomaalin nerokkaasta oivalluksesta: "Se oli puhdas vaisto"Venäläiset hullaantuivat pilkkukisan sankarista: "Hän on legenda"Islannin sankaria jäi kismittämään: "Miten epäonnista"
Jalkapallo

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 19:38
    Valioliiga

    Arsenal liitää – Manchester United hukkasi mahdollisuutensa

  • 16:31
    Urheilu

    Se on sinetissä: suomalaisten seura nousee Ruotsissa

  • 13:39
    Urheilu

    Jättiskandaali – 149 erotuomarille toimitsijakieltoa

  • Eilen15:34
    Futisprofeetat

    Futisprofeetat: HJK:n on vaihdettava päävalmentajaa – "Poikanen miesten joukossa"

  • to21:27
    Veikkausliiga

    Ilves sisuuntui kultataistoon – Veikkausliigan kärki tiivistyi