Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rallimestari Petter Solberg palaa tositoimiin: "Unelmana on paikka palkintopallilla"

Petter Solbergin viimeisin ralli on vuodelta 2019 Walesista.
Petter Solbergin viimeisin ralli on vuodelta 2019 Walesista.2021 DeFodi Images
Julkaistu 23.05.2024 15:35

MTV URHEILU – STT

Ralliautoilun vuoden 2003 maailmanmestari Petter Solberg palaa ralleihin. Norjalainen Solberg, 49, osallistuu kesäkuussa Ruotsin Karlstadissa ajettavaan rallin EM-sarjan kilpailuun Volkswagen Polo GTI R5:llä.

Rallicrossissa kaksi maailmanmestaruutta (2014, 2015) voittanut Solberg sairastui sarkoidoosiin vuonna 2017, ja sairaus jätti jälkensä keuhkoihin, näköaistiin ja jaksamiseen.

Hän jätti ralleille jäähyväiset vuonna 2019 Walesin MM-osakilpailun jälkeen, mutta nyt mies on omien sanojensa mukaan jälleen valmis ralliin.

– Aina kun olin työpajalla, tämä auto kehotti minua käyttämään sitä. Sellaista ei voi jättää huomiotta, Solberg sanoo tiedotteessa.

– Tunnette minut ja meidän perheemme. Ralli on meille kaikki kaikessa. Viime vuonna kyyditin äitiäni Citroën C4 WRC:llä yhdellä erikoiskokeella tässä samassa kilpailussa. Se oli mukavaa, mutta Oliverilla (Solbergilla) oli vielä hauskempaa, ja hän voitti koko rallin.

Isä-Solberg ajaa nyt samalla autolla, jolla hänen poikansa voitti vuosi sitten. Kyseessä on kaikkien aikojen ensimmäinen Volkswagen Polo GTI R5 -kori.

– Nyt minäkin haluan osan siitä hauskuudesta. Tämä tehdään nautinnon vuoksi. Päätavoite on ajaa autoa ja saada ihmiset hymyilemään. En yritä voittaa, vaan kyse on show'sta ja ajamisen nautinnosta.

– EM-sarjassa on paljon nopeita kuljettajia. Kilpailu on todella kovaa. Ajoin edellisen kerran viisi vuotta sitten, mutta sen jälkeen en ole ajanut ollenkaan. Vauhti on tässä sarjassa uskomatonta, eikä sellaista tuosta noin vain löydetä.

Solbergin kartturina toimii Gus Greensmithille nuottia lukeva Jonas Andersson

– Asumme lähekkäin, mutta emme ole aikaisemmin kilpailleet yhdessä. Odotan tätä innolla.

Jos paluukisa sujuu hyvin, saatetaan norjalainen ralliässä nähdä kenties korkeammankin tason ralleissa.

– Unelmana on paikka palkintopallilla. Ja jos kaikki menee hyvin, tulevaisuudessa voi tapahtua mitä tahansa, Solberg sanoi Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle.

Lisää aiheesta:

Oliver Solbergilla karu paluu arkeen SuomessaOliver Solberg ällistyi Suomessa: "Makeinta, mitä olen elämässäni tehnyt"Rallin MM-sarjan menestynein kuljettaja Sebastien Loeb vihjasi uransa jatkosta: "Miksen ajaisi...""Jos Tommi Mäkinen pystyy siihen, minäkin pystyn varmasti" – rallimestari avautui unelmastaanRallilegenda aikoo seurata ystävänsä Tommi Mäkisen jalanjäljissä – junailee kulisseissa kovaa paukkua: "Jos Tommi voi tehdä sen, minäkin voin"Rallin maailmanmestarin poika ällistyttää suorituksillaan: "Hän ajoi sikamaisen nopeasti"
RalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 11:11
    MM-ralli

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!

  • 08:58
    MM-ralli

    Ott Tänakilta täystyrmäys huhuille

  • ti10:39
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperältä jättiuutinen – "Uusi luku alkaa tästä!"