Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Rajuksi menee: Jättimäinen autovalmistaja ujuttaa "omaa kuskiaan" F1-huipputalliin

Yuki Tsunoda.
Yuki Tsunoda.xpbimages.com
Julkaistu 23.10.2024 09:32
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

F1:ssä Red Bullin ensi kauden kuljettajatilanne on vielä pahasti auki. Nyt soppaa hämmentää jättimäinen autovalmistaja Honda.

Japanilainen autoyhtiö Honda yrittää ajaa härskisti niin sanottua omaa kuskiaan, japanilaista Yuki Tsunodaa Red Bullille.

Honda on tehnyt Red Bullin kanssa pitkään yhteistyötä, kun se on toimittanut moottorit energiajuomayhtiön F1-jaostolle. Hondan ja Red Bullin moottoridiili päättyy kauden 2025 jälkeen.

LUE MYÖS: Ralf Schumacher täräytti: tässä on Valtteri Bottaksen uusi talli

Honda yrittää iskeä nyt tulenarkaan tilanteeseen, kun Red Bullin meksikolaiskuljettajan Sergio Perezin tulevaisuuden yllä on paljon tummia pilviä.

Perez, 34, on flopannut pahasti tällä kaudella F1:ssä. Hän oli vielä keväällä Bahrainissa, Saudi-Arabiassa ja Japanissa toinen. Sen jälkeen meksikolainen on ollut vain kertaalleen palkintokorokkeella (kauden viidennessä kisassa Kiinassa).

Perez on tällä hetkellä kuljettajien MM-taulukossa vasta kahdeksantena, kun samaan aikaan hänen tallikaverinsa Max Verstappen on kärjessä. Perez on kerännyt peräti 204 pistettä vähemmän kuin Verstappen.

LUE MYÖS: Red Bull -pomolta suora mielipide F1-kisan kohutilanteeseen, Kimi Räikkönenkin mainittiin – "Kaikki tietävät säännöt"

Meksikolaisen heikkojen otteiden myötä Red Bull on tipahtanut valmistajien sarjassa toiseksi. Se on jäänyt erityisesti McLarenin jalkoihin, kun brittitallin molemmat kuljettajat Lando Norris ja Oscar Piastri ovat pystyneet keräämään hyvin pisteitä.

Yleinen konsensus on se, että Perez ei jatka enää ensi kaudella Red Bullilla. Kysymys kääntyy siihen, että kuka tilalle?

Autojätti Hondan urheilupuolen johtaja Koji Watanabe toivoo, että Red Bull antaa tällä hetkellä Racing Bullsilla ajavalle Yuki Tsunodalle reilun näyttöpaikan.

– Toiveemme Tsunodan suhteen on se, että hän paiskii kovasti töitä ja nappaa paikan Red Bullilta, Watanabe totesi Autosportille.

– Uskomme hänen kykyihinsä. On selvää, että talli tekee omat kuljettajapäätöksensä, mutta yhteistyökumppanina suosittelemme vahvasti sitä, että Tsunoda saa testata Red Bullin autoa. Haluamme, että hän saa ainakin jonkinlaisen näyttömahdollisuuden, jotta hän voi esitellä taitojaan, Watanabe jatkoi siitä, miten Honda yrittää ujuttaa Tsunodaa F1:n kärkipään talliin.

Watanabe vahvisti, että hän on käynyt keskusteluja Red Bullin johtoportaan kanssa.

– Juttelin suoraan Christian Hornerin (Red Bullin tallipäällikkö) kanssa tästä. Hän ei sulkenut mitään pois. Päätöksiä ei ole tehty vielä ja toivomme, että asioita käsitellään riittävällä tavalla.

LUE MYÖS: Lewis Hamiltonin ulosajossa kiintoisa yksityiskohta – "En ole koskaan spinnannut"

Tsunoda, 24, on ajanut Red Bullin sisartallissa Racing Bullsilla (entinen AlphaTauri) kaudesta 2021 lähtien. Hän on tällä hetkellä 22 pisteellä kuljettajien sarjassa sijalla 12.

Tsunodaa Red Bullille ujuttava Honda myi vuonna 2023 yhteensä 4,1 miljoonaa autoa maailmassa. Niiden myyntiarvo oli yhteensä 91 miljardia dollaria eli 84 miljardia euroa.

F1-kausi jatkuu tulevana viikonloppuna Meksikossa.

Lisää aiheesta:

Red Bullin rääväsuu myöntää: talli teki virheen F1-kuljettajamarkkinoillaRed Bullin soppa sakenee – sisartallin kuskilta kitkerää puhetta kuumista F1-huhuista: "Olisi outoa"Mika Häkkiseltä kannanotto tulikuumaan F1-uutiseenNappaako Red Bull työttömäksi jäävän tähtikuskin? Christian Hornerilta vihjailevaa puhetta: "Ainoa, joka on lyönyt meidät"Red Bull tyrmää kesken kauden tehtävät kuljettajamuutokset: MM-pistetaulukossa pistää silmään hämmentävä yksityiskohtaLisää ennusmerkkejä Red Bull -juniorin F1-sopimuksesta: japanilaiskuskille on tiedossa jo kaksi testiä F1-autolla
F1Red BullMoottoriurheiluUrheiluHonda

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • Eilen11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"

  • ma09:03
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas menetti yllättäen F1-paikkansa: "Meillä oli jo sopimus"

  • ma07:25
    Meksikon GP

    Järkyttävä näky F1:ssä – kuljettaja oli ajaa ihmisten päälle: "Olisin voinut tappaa heidät"