Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Turvapaikanhakijoiden määrä kasvaa – tänään rajalle saapunut jo yli 60 maahantulijaa

5:09Orpo: Venäjän toiminta rajalla vaikuttaa tietoiselta ratkaisultaKatso myös: Orpo: Venäjän toiminta rajalla vaikuttaa tietoiselta ratkaisulta
Julkaistu 15.11.2023 08:21(Päivitetty 15.11.2023 14:05)

MTV UUTISET – STT

Venäjältä Suomeen saapuvien turvapaikanhakijoiden määrä on kasvussa.

Rajavartiolaitoksen mukaan Kaakkois-Suomen raja-asemille on tullut tänään noin kello 14 mennessä yhteensä 66 turvapaikanhakijaa.

Eilen hakijoita oli yhteensä 55 ja toissa päivänä 39.

Lue myös: Hybridikeskusjohtaja: Rajatabu syytä murtaa – "Käännytykset saman tien tai nopea turvapaikan käsittely

Hallitus valmistelee rajoituksia

Hallitus on valmistellut rajoituksia rajaliikenteeseen turvapaikanhakijoiden kasvaneen määrän vuoksi.

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) sanoi Ylelle eilen, että rajavartiolain mahdollistamat rajoitukset rajaliikenteeseen saattavat tulla voimaan jo tällä viikolla.

Rantasen mukaan hallitus on valmis ottamaan kaikki keinot käyttöön, jotta turvapaikanhakijoiden virta Suomen saadaan poikki.

Viime vuonna voimaan tullut rajavartiolain muutos mahdollistaa esimerkiksi sen, että turvapaikkahakemusten käsittely keskitetään Suomessa yhdelle rajanylityspaikalle, jos se on välttämätöntä.

Rantanen ei vielä eilen Ylen haastattelussa ottanut kantaa siihen, mikä tai mitkä rajavartiolain toimet voisivat tulla kyseeseen.

Orpo: Vaikuttaa tietoiselta ratkaisulta

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) arvioi eilen, että venäläiset rajavartijat ovat saattaneet ja kuljettaneet turvapaikanhakijoita rajalle.

Orpon mukaan Kaakkois-Suomen rajalla on toistumassa sama ilmiö kuin Sallassa ja Raja-Joosepissa 2015–2016. 

Tuolloin Suomen rajalle päästettiin henkilöitä, joiden matkustusasiakirjat eivät olleet kunnossa ja jotka tulivat hakemaan turvapaikkaa.

Orpon mukaan turvapaikanhakijoiden kasvanut määrä Kaakkois-Suomen rajalla vaikuttaa "tietoiselta ratkaisulta".

Orpo toimi sisäministerinä pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallituksessa, kun Sallaan ja Raja-Jooseppiin tuli runsaasti turvapaikanhakijoita.

Sisäministeri Rantanen Ylelle: Rajaliikenteen rajoitukset voimaan jo ehkä tällä viikolla

Turvapaikanhakijoiden määrää päivitetty 15.11.2023 kello 14.03.

RajavalvontaItärajaRajavartiolaitosTurvallisuusMaailmanpolitiikkaTurvapaikanhakijatPolitiikkaVenäjäOrpon hallitusKotimaa

Lisää aiheesta:

Miten Grönlanti-kiistaa kommentoidaan maanpuolustuskurssin avajaisissa?Eduskunnan valiokuntajohtajat arvioivat kaapelirikkoa: "Oudolta vaikuttaa"Häkkäsen mukaan kaapelirikko ei ole sotilaallinen uhka – kommentoi myös Venäjän tarjoamaa apuaSuomenlahden kaapelirikko oli varoitus, sanoo suomalaisasiantuntijaTämä kaapelivauriosta tiedetään nytMies pakeni väkivalloin Metsälän säilöönottoyksiköstä – toinen karkuri jäi kiinni

Tuoreimmat aiheesta

Rajavalvonta
  • 16.1.10:16
    Rajavartiolaitos

    Kolme lumikenkäilijää ylitti laittomasti Suomen ja Venäjän rajan

  • 15.1.16:53
    Itäraja

    Suomen kansalainen pyrki luvattomasti Venäjälle Imatralla

  • 12.1.17:38
    Fitburg-alus

    Rajavartiolaitos saattoi Fitburg-aluksen pois Suomesta

  • 7.1.19:35
    Avaruus

    Suomalaisfirma lupaa: Itärajan päivittäinen satelliittivalvonta onnistuisi jo parin vuoden päästä

  • 7.1.17:06
    Rajavartiolaitos

    Ruotsin poliisi pyysi Suomen sukeltajat apuun: Hylätystä kaivoksesta nostettiin ruumis