Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

RAJA ponkaisi soolouralle Uniklubin riveistä: "Olen ääripäiden ihminen"

RAJA eli muusikko Teemu Rajamäki.
RAJA eli muusikko Teemu Rajamäki. MTV
Julkaistu 28.10.2017 19:43
Toimittajan kuva

Iina Lindeman

iina.lindeman@mtv.fi

Teemu Rajamäki esiintyy tänään lauantaina Possen suorassa lähetyksessä.

Uniklubin basistina ja hittinikkarina julkisuuteen nousseen Teemu Rajamäen sooloura on saanut tänä syksynä räjähtävän startin. RAJA-taiteilijanimellä esiintyvä Rajamäki julkaisi syyskuussa ensimmäisen soolosinkkunsa Huume jonka nimi on rakkaus, ja mies esittää sen tänään lauantaina 28. lokakuuta Possen suorassa lähetyksessä.

– Tämän eteen on tehty paljon duunia, nyt on todella hyvä ja sähköinen fiilis, Rajamäki hehkuttaa MTV.fin haastattelussa hetkeä ennen lähetystä.

Kymmenen vuotta Uniklubin riveissä soittanut, säveltänyt ja keikkaillut Rajamäki myöntää nauttivansa musiikin tekemisestä soolona. Studiolla muusikko paitsi laulaa myös taituroi talteen kitaran ja basson. RAJAn rummuissa kuullaan Anton Laurilan soitantaa ja äänimaailmasta huolehtii Jonas Olsson.

– On tervetullutta, ettei tarvitse tehdä niin usein kompromisseja. Se sopii tähän hetkeen, mies myhäilee.

Rajamäen inspiraatio kappaleiden kirjoittamiseen löytyy omasta elämästä. Elämän suuret käännekohdat kirvoittavat laulajasta esiin parhaat tekstit.

– Joskus olemme kaveriporukalla vitsailleet, että vaikka olen 35-vuotias, välillä tuntuu siltä, että olen 350-vuotias. Elämässä on tapahtunut niin paljon kaikkea, että ammennettavaa riittää. Olen ääripäiden ihminen, joka tekee kaiken täysillä tai ei ollenkaan.

Teemu Rajamäki 2

Tällä hetkellä Rajamäen kalenteri täyttyy hurjaa vauhtia ja joulukuussa alkaa keikkalavojen valloitus. Rajamäki lupaa, että täyspitkä albumi näkee päivänvalon jo ensi kevään aikana. Levyllä on raamit, mutta hiottavaa riittää vielä.

– Biisit on sävelletty ja valittu, mutta tekemistä on. Sitten vaan toivotaan, että ensi kesä on mahdollisimman kiireinen, hän hymyilee.

Rajamäki on saavuttanut urallaan jo valtavan suosion Uniklubin riveissä, mutta menestyksen nälkä ei ole sammunut.

– Olen sitä mieltä, että uran kannalta ei pidä olla haaveita vaan suunnitelmia. Pyrin päämäärätietoisesti niihin maaleihin, mitä olen asettanut itselleni. Mennään niin isoilleen kuin mahdollista. On kiva nähdä, mihin omat kortit riittävät.

– Eniten haaveilen kuitenkin siitä, että olisin tasapainoinen ja hyvä ihminen, hyväntuulinen muusikko summaa.


POSSE lauantaisin kello 20 MTV3-kanavalla!

Lisää aiheesta:

"Räyhäkkäästi livenä, päheessä ulkoasussa" – ikoninen discokuningatar Eini nousee Tavastian lavalleKäärijä on pistänyt merkille erikoisen asian Euroopan keikoillaan: "Onhan se ihmeellistä"Reino Nordin koronatilanteesta: "Edessä on sellainen savotta, ettei tämä pelkällä laulamalla ratkea"Huippusuosittu rap-yhtye Gasellit MTV:n erikoishaastattelussa: Tämä nelikko ei jätä yleisöään ikinä kylmäksi – "Siinä on sellainen adrenaliinikylpy"Luonnonlapsi Reino Nordin haluaa tehdä välillä yhdenlaista, välillä toisenlaista musiikkia: "En halua uudeksi Olavi Virraksi"Huumekäryistä uran huipulle – Reino Nordinin hullu vuosi palkittiin Emma-ehdokkuuksilla: ”Saan energiaa raittiudesta”
Posse

Tuoreimmat aiheesta

Posse
  • 28.1.10:31
    HP Parviainen

    HP Parviainen joutui leikkaukseen – jakoi kuvia operaatiosta

  • 04.08.202413:10
    HP Parviainen

    Tästä syystä Duudsoni-HP päätyi aikoinaan opettajaksi

  • 08.07.202417:55
    Kalle Lamberg

    Kalle Lamberg julkaisi suloisen kuvakollaasin – juhlistaa vuosipäivää Maria-rakkaansa kanssa

  • 13.06.202421:15
    Veronica Verho

    Koko Suomi leipoo -tuomarit reagoivat sarjan uuden juontajan Veronica Verhon leipomuksiin: "Naapurin koiran kivekset"

  • 26.06.202313:05
    HP Parviainen

    Duudsonit-HP tatuoi kivuliaan paikan – tällaiset kuvat tv-tähti lisäsi ihollensa