Kimi Räikkönen oli torstaina ensimmäistä kertaa haastateltavana Barcelonassa. Hän katsoi Ferrarin tulevaisuuteen positiivisesti ja antoi pientä piikkiä medialle.
Ferrari sai neljä ehjää ajopäivää ensimmäisellä testiviikolla ja uudessa SF70H-autossa on kaikki perusasiat kohdallaan. Räikkönen on varovaisen toiveikas alkavasta kaudesta.
– On aina parempi olla optimistinen, hän naurahti.
– Mihin se sitten kääntyy vuoden lopussa, on vaikea sanoa. Me olemme oppineet läksymme viime vuosista ja olemme tehneet talven aikana hyvää työtä. Riittääkö se, sen me näemme vasta vuoden aikana. Tähän mennessä autosta on ollut hyvä tunne ja kaikki toimii mukavasti, eli ei voi valittaa, Räikkönen sanoi.
Kauden alla suurin kysymys F1:ssä on se, mikä on viime kauden kärkikolmikon – Mercedeksen, Red Bullin ja Ferrarin – välinen asetelma. Räikkönen totesi, ettei näe muita radalla, eikä keskity heihin.
– Näen kierrosajat, niin kuin kaikki muutkin. Ei voi tietää mitä muut tekevät. Me tiedämme mitä itse teemme ja olemme aika iloisia siitä, miten homma toimii ja mitä tähän mennessä on tehty.
Ferrari ja Mercedes keikkuivat aikavertailussa joka päivä kärjessä, mutta hyvistä kierrosajoista huolimatta kaikkea ei kummassakaan tiimissä ole vielä otettu irti. Parasta iskukykyä ei todennäköisesti nähdä lainkaan ennen avauskisaa.
– Epäilen, ettei ensi viikolla mennä aivan täyttä vauhti. Toki aika-ajoasioita pitää harjoitella, mutta mitä me harjoittelemme, en vielä tiedä.

