Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Räikkösen sanoista paistaa iso usko – ”Olemme oppineet läksymme”

Kimi Räikkönen
Kimi Räikkönenimago/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 03.03.2017 09:35
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Barcelona

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Kimi Räikkönen oli torstaina ensimmäistä kertaa haastateltavana Barcelonassa. Hän katsoi Ferrarin tulevaisuuteen positiivisesti ja antoi pientä piikkiä medialle.

Ferrari sai neljä ehjää ajopäivää ensimmäisellä testiviikolla ja uudessa SF70H-autossa on kaikki perusasiat kohdallaan. Räikkönen on varovaisen toiveikas alkavasta kaudesta.

– On aina parempi olla optimistinen, hän naurahti.

– Mihin se sitten kääntyy vuoden lopussa, on vaikea sanoa. Me olemme oppineet läksymme viime vuosista ja olemme tehneet talven aikana hyvää työtä. Riittääkö se, sen me näemme vasta vuoden aikana. Tähän mennessä autosta on ollut hyvä tunne ja kaikki toimii mukavasti, eli ei voi valittaa, Räikkönen sanoi.

Kauden alla suurin kysymys F1:ssä on se, mikä on viime kauden kärkikolmikon – Mercedeksen, Red Bullin ja Ferrarin – välinen asetelma. Räikkönen totesi, ettei näe muita radalla, eikä keskity heihin.

– Näen kierrosajat, niin kuin kaikki muutkin. Ei voi tietää mitä muut tekevät. Me tiedämme mitä itse teemme ja olemme aika iloisia siitä, miten homma toimii ja mitä tähän mennessä on tehty.

Ferrari ja Mercedes keikkuivat aikavertailussa joka päivä kärjessä, mutta hyvistä kierrosajoista huolimatta kaikkea ei kummassakaan tiimissä ole vielä otettu irti. Parasta iskukykyä ei todennäköisesti nähdä lainkaan ennen avauskisaa.

– Epäilen, ettei ensi viikolla mennä aivan täyttä vauhti. Toki aika-ajoasioita pitää harjoitella, mutta mitä me harjoittelemme, en vielä tiedä.

Räikköseltä kyseltiin, onko Ferrarilla nyt positiivisempi tunnelma. Kysymyksen asettelu ei oikein uponnut suomalaiselle.

– Meillä on ollut positiivista koko ajan, olemme tehneet töitä yhdessä. Te yritätte luoda negatiivisia tunteita ja sellaista, mutta tiimi ei ole muuttunut paljoa viime vuodesta, On aina innostavaa aloittaa uusi vuosi ja tähän mennessä kaikki on mennyt mukavasti. Tähän mennessä kaikki on hyvin, Räikkönen sanoi.

Ongelmaton testiviikko on loistava alku kaudelle.

– Joka vuosi halutaan samaa, mutta joinain vuosina vain kaikki sujuu helposti, toisina ei. Tänä vuonna kaikki on mennyt hyvin ja vielä on toinen viikko aikaa valmistautua. Tekemistä riittää, mutta alku on hyvä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas kuittasi Ferrari-pomon puheet lyhyesti: "Täällä nähdään toisinaan erikoista pelailua"Pomo pettyi Mercedeksen päivityksiin – Bottas puhuu samaa kieltäRäikkönen nauttii uudessa Ferrarissa – "Tykkään näistä"Bottas valmis ottamaan riskejä: "Haluan vain voittaa"Red Bull -pomo myöntää: Kisan voittaminen ei paperilla mahdollistaBottas vastoinkäymisten vuoden kovettama - "Olen valmiimpi voittamaan"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"