Pyhäselän vankilasta maanantaina karanneesta vankikaksikosta toinen jatkaa yhä pakoaan, vankilasta kerrotaan STT:lle. Toinen karkureista saatiin kiinni Joensuussa sijaitsevan vankilan lähiseudulta pian paon jälkeen.
MTV:n uutiset kertoi ensimmäisenä vankilan valvonnan ja henkilöstömäärän puutteista, jotka olisivat edesauttaneet paon onnistumista.
Pyhäselän vankilan yksikönpäällikön sijaisena toimiva apulaisjohtaja Jouni Rajahalme kiistää, että henkilökunnan vähyys olisi ollut vaikuttava tekijä asiassa.
– Pystymme sopeuttamaan toimintoja sen mukaan, miten laitoksessa on henkilökuntaa. Jo korona-aika on opettanut toimimaan vaihtelevan henkilökuntamäärän kanssa, Rajahalme sanoo STT:lle.
Lue myös: Vankilasta Joensuussa karannut mies jatkaa pakoaan – karkurin pöksyt ja kenkä takertuivat vankilan aidan piikkilankaan
Tiedossa on, miten pako tapahtui
Mediat ovat kertoneet, että Pyhäselän vankilan hälytysjärjestelmä oli paon aikaan rikki ja että vankilaa ympäröivä aita kaatui, kun karkuri ravisteli sitä.
Apulaisjohtaja ei kommentoi valvontaan ja turvatekniikkaan liittyviä asioita tai niiden merkitystä paon onnistumiselle.
6:30