Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pyhäjävellä avopuolisonsa riidan päätteeksi tappanut mies pyytää mielentilatutkimusta – hakkasi hirrenpalalla, kuristi vyöllä

Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 14.05.2020 16:00

MTV UUTISET – STT

Hirrenpalalla avopuolisoaan päähän hakanneelle miehelle vaaditaan 12 vuoden vankeutta.

Syyttäjä vaatii Oulun käräjäoikeudessa torstaina alkaneessa oikeuskäsittelyssä 12 vuoden vankeutta viisikymppiselle miehelle, jota syytetään avopuolisonsa tappamisesta Pohjois-Pohjanmaan Pyhäjärvellä uudenvuoden aatonaattona. Mies on syytekirjelmän mukaan tunnustanut tappaneensa avopuolisonsa riitatilanteen päätteeksi.

Lue myös: Poliisi piiritti omakotitaloa tunteja Pyhäjärvellä – talosta löytyi kuollut nainen ja loukkaantunut mies

Syyttäjän mukaan tilanne alkoi pariskunnan yhteisen vuokra-asunnon olohuoneessa, kun heidän välilleen syntyi sanallinen riita. Mies löi riidan päätteeksi puolisoaan useita kertoja pään alueelle hirrenpalalla asunnon olohuoneessa. Lyönnit olivat niin voimakkaita, että nainen sai päähänsä vakavia vammoja. Sen jälkeen mies kietoi puolison kaulan ympärille nahkavyön ja nailonnarun, joilla kuristi tätä.

Nainen kuoli syyttäjän mukaan päähän osuneisiin lyönteihin, ja kuristaminen myötävaikutti kuolemaan.

Syytetty mies soitti poliisille itse ja virkavalta saapui asunnolle illalla. Mies otettiin kiinni asunnolta usean tunnin piirityksen jälkeen aamuyöllä. Miehellä itselläänkin oli sairaalahoitoa vaativia vammoja.

Mies on pyytänyt oikeuskäsittelyssä itse mielentilansa tutkimista.
 

Väkivaltainen koko suhteen ajan

Tapetun naisen läheisten vaatimuskirjelmän mukaan mies oli käyttäytynyt puolisoaan kohtaan väkivaltaisesti koko heidän yhdessäolonsa ajan ja uhannut tappaa naisen useita kertoja. Miehellä on myös aiempaa väkivaltahistoriaa ja poliisi oli tehnyt miehestä kirjelmän mukaan uhka-arvion lokakuussa 2018.

Naisella oli kaksi lasta, jotka vaativat kumpikin 10 000 euron kärsimyskorvauksia äitinsä kuolemasta. Myös naisen vanhemmat vaativat 10 000 euron korvauksia. Naisen kaksi sisarusta vaativat 7 000 euron kärsimyskorvauksia. Läheisten mukaan naisella oli läheiset suhteet heihin kaikkiin ja tytär oli äitiinsä yhteydessä päivittäin.

Käräjäoikeus antaa asiassa kesäkuun alussa välituomion tai tuomion, eli joko määrää miehen mielentilan tutkittavaksi tai antaa ratkaisun asiassa.

Lisää aiheesta:

Mustasukkainen mies tappoi eronneen vaimonsa kesken joululeirin – lapset eri linjoilla kuin syyttäjäIsä vei lapset kouluun, telkesi kotioven sisältäpäin ja ryhtyi toteuttamaan karmeaa tekoaanVäkivaltainen parisuhde päättyi 17,5 metrin kuolemansyöksyyn Tampereella – syytetyn mukaan puoliso putosi tai hyppäsi parvekkeelta itsePoika kuristi oman äitinsä hengiltä Imatralla – soitti kylmäävän puhelun hätäkeskukseenSyyttäjä: Mies tappoi puolisonsa riidan päätteeksi hakkaamalla tätä hirrenpalalla ja kuristamalla nahkavyöllä – mies on tunnustanut taponSairaalloisen mustasukkaiseksi kuvailtu mies salakuunteli ex-vaimoaan ja puukotti raa’asti iskemällä veitsellä sydämeen – syyttäjä vaatii elinkautista itsensä ilmiantaneelle miehelle
PyhäjärviHenkirikoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pyhäjärvi
  • 27.8.15:51
    Koirat

    Vaaralliseksi tiedetty pitbull tappoi kääpiövillakoiran ja puri omistajaa – nämä rodut toistuvat tuomioissa

  • 22.12.202406:31
    Junaonnettomuudet

    Henkilöauto törmäsi matkustajajunan kylkeen Pyhäjärvellä: Poliisi kertoi lisää tietoa tapahtumista

  • 21.12.202411:29
    Junaonnettomuudet

    Henkilöauto törmännyt matkustajajunaan Pyhäjärvellä

  • 05.11.202411:55
    Toholampi

    Poliisi: Toholammilta löytyneet ruumiinosat ovat Kokkolassa kadonneen ikämiehen

  • 27.10.202423:22
    Liikenneonnettomuudet

    Kahden henkilöauton kolari Nelostiellä – kuusi ihmistä loukkaantunut