Pohjanmaan poliisi esitteli tänään uutta säilöön otettujen elintoimintoja valvovaa järjestelmää, joka otetaan ensimmäisenä Suomessa käyttöön Pohjanmaan alueella. Sen tarkoitus on vähentää putkakuolemia, jota tapahtuu vuosittain parikymmentä.
Kokkolan uuteen poliisivankilaan on asennettu valvontajärjestelmä, joka mittaa kiinniotettujen henkilöiden elintoimintoja. Järjestelmä on ollut käytössä Norjassa jo kolmisen vuotta, sieltä on pelkästään myönteisiä kokemuksia.
– Tämä on nyt uutta Suomessa ja hyvää tekniikkaa, mikä varmasti tulee parantamaan säilöön otettujen turvallisuutta. Järjestelmä mittaa kiinniotettujen elintoimintoja ja hälyttää valvomoon, mikäli niissä on ongelmia, kertoo komisario Matti Tiainen Pohjanmaan poliisista.


