Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Zelenskyi: Ukrainaan voisi lähettää tuhansia länsijoukkoja – Putin pitää heitä kohteena venäläisille

Putin kuvattuna talousfoorumissa Vladivostokissa 4. syyskuuta.
Putin kuvattuna talousfoorumissa Vladivostokissa 4. syyskuuta.
Julkaistu 05.09.2025 09:49(Päivitetty 05.09.2025 20:46)

MTV UUTISET – STT

Putin katsoo, että länsijoukot olisivat kohde erityisesti taisteluiden aikana. Länsijoukkojen olisi kuitenkin tarkoitus tukea sodan jälkeistä turvallisuutta.

Venäjän presidentti Vladimir Putin sanoo, että länsimaiden Ukrainaan lähetetyt joukot olisivat oikeutettu kohde venäläisjoukoille. Putin katsoo, että länsijoukkojen lähettäminen Ukrainaan ei johtaisi pitkäkestoiseen rauhaan.

– Jos sinne ilmestyy joitakin joukkoja etenkin nyt taisteluiden aikana, lähdemme siitä, että ne ovat oikeutettuja kohteita, presidentti sanoi.

Hän puhui talousfoorumissa Vladivostokin kaupungissa Venäjän Kaukoidässä.

Jo aiemmin Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi venäläiselle uutistoimisto RIA Novostille, että länsimaat eivät voi tarjota Ukrainalle turvatakuita.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi arvioi, että mahdollisesti tuhansia länsijoukkojen sotilaita voitaisiin lähettää Ukrainaan osana turvatakuita.

Zelenskyi sanoi toisaalta, että on vielä liian aikaista puhua määristä. Hän puhui lehdistötilaisuudessa Eurooppa-neuvoston puheenjohtajan Antonio Costan kanssa.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron kertoi torstaina, että 26 maata on sitoutunut osallistumaan Ukrainan turvatakuisiin. Macronin mukaan maat ovat virallisesti sitoutuneet siihen, että Ukrainaan lähetetään joukkoja tukemaan sodanjälkeistä turvallisuutta maalla, meressä tai ilmassa.

Suomen presidentti Alexander Stubb sanoi torstaina, että turvatakuiden toimeenpano tapahtuu siinä vaiheessa, kun tulitauko tai rauhansopimus on saatu Ukrainassa aikaan.

Stubbin mukaan Suomen osalta aletaan seuraavaksi suunnitella, kuinka turvatakuisiin osallistutaan konkreettisesti. Stubb painotti torstai-iltana Ylen välittämässä tiedotustilaisuudessa, ettei vielä voi sanoa, miten Suomi tulee osallistumaan.

Lue myös: Peskov: Länsimaat eivät voi tarjota Ukrainalle turvatakuita

Lue myös: Trump aikoo puhua Putinin kanssa

Trump aikeissa soittaa Putinille

Halukkaiden koalitio, mukaan lukien Suomi, kokousti eilen Pariisissa. Sen jälkeen Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi keskusteli puhelimessa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa.

Zelenskyin kanssa käytyjen keskustelujen jälkeen Trump kertoi aikovansa puhua Putinin kanssa lähitulevaisuudessa.

Zelenskyin mukaan hänen ja Trumpin keskustelussa olivat asialistalla vahvat toimet, joita voidaan käyttää sodan lopettamiseksi. Hän korosti taloudellisten toimien merkitystä.

Myös koalition maiden johtajat osallistuivat puheluun.

Korjattu aiempaa uutista kello 20.46: Täsmennetty, mitä Macron sanoi torstaina. Aiemmasta uutisesta saattoi saada kuvan, että kaikki 26 turvatakuisiin sitoutunutta maata olisivat lähettämässä joukkojaan Ukrainaan.

Täydennetty Zelenskyin kommentilla ulkomaisita joukoista kello 14.05.

Lisää aiheesta:

Zelenskyi tiedotustilaisuudessa: "Eurooppalaisten asetuotantolinjastojen pitäisi toimia täydellä kapasiteetilla"Trump: Yhdysvallat ei lähetä joukkoja UkrainaanMTV seurasi Washingtonin kokoustaUlkoministeri Valtonen kommentoi Ukrainan rauhanponnistelujaRanska ja Britannia: Ukrainaan lähetetään joukkoja turvaamaan rauhanprosessiaZelenskyi: Ukraina ja USA virittelevät sopimusta
Ukrainan sotaVladimir PutinVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 18:47
    Kommentti

    Kommentti: Teboil pettää kauppiaansa vaikenemalla

  • 18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • 17:33
    Venäjä

    Venäjä sanoo vallanneensa neljä ukrainalaiskylää

  • 15:38
    EU

    "Suuri pettymys": Venäjän jäädytetyt varat välttyivät käänteentekevältä päätökseltä

  • 15:27
    Teboil

    Elinkeinoministerin viesti Teboil-yrittäjille: Hakekaa apua työllisyyspalveluista