Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolan pääministeri Suomessa: "Kun kymmenet ohjukset iskevät Ukrainaan, meidän on iskettävä yhtä kovaa Venäjää vastaan"

0:51Marin tapasi Puolan pääministerin Helsingissä – Puola pyrkii nopeuttamaan suomen Nato-jäsenyyden ratifiointiaMarin tapasi Puolan pääministerin Helsingissä – Puola pyrkii nopeuttamaan suomen Nato-jäsenyyden ratifiointia
Julkaistu 20.11.2022 17:58(Päivitetty 20.11.2022 18:23)

MTV UUTISET – STT

Vielä ei ole täyttä varmuutta Puolan itäosaan osuneen ohjuksen alkuperästä, maan pääministeri Morawiecki sanoi tiedotustilaisuudessa Suomen pääministeri Marinin kanssa.

Suomessa tänään vieraillut Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki ehdottaa venäläisiltä oligarkeilta länsimaissa jäädytettyjen varojen takavarikoimista ja käyttämistä Ukrainan hyväksi, jotta sodassa kärsittyjä vahinkoja voitaisiin korvata.

Morawiecki esitti ehdotuksensa pääministeri Sanna Marinin (sd.) kanssa pidetyssä yhteisessä tiedotustilaisuudessa Helsingin Kesärannassa.

– Erityiset ajat vaativat erityisiä toimenpiteitä. Kun kymmenet ohjukset iskevät Ukrainaan, meidän on iskettävä yhtä kovaa Venäjää vastaan. Yksi mahdollinen käyttämättä jäänyt työkalu on Venäjän federaation ja venäläisten oligarkkien varojen takavarikointi. Heidän on tunnettava nahoissaan tämän sodan kipu. Varoja ei pidä vain jäädyttää, vaan ne on käytettävä Ukrainan jälleenrakentamiseksi, Morawiecki sanoi.

Vuodesta 2017 vallassa ollut Morawiecki vieraili ensimmäistä kertaa tehtävässään Suomessa. Ennen Ukrainan sotaa maiden välillä oli jännitteitä EU:n oikeusvaltioperiaatteen kiistoissa, mutta näistä ei näkynyt merkkejä tämän päivän tiedotustilaisuudessa.

Etukäteen kerrottiin pääministerien keskustelevan tapaamisessaan Venäjän hyökkäyssodasta ja Ukrainan tukemisesta, Suomen tulevasta Nato-jäsenyydestä, ajankohtaisista EU-asioista sekä maiden kahdenvälisistä suhteista.

Suomi ja Ruotsi ovat tällä hetkellä tarkkailijajäseninä sotilasliitto Natossa, johon Puola kuuluu. Puola ratifioi Suomen ja Ruotsin jäsenyyshakemuksen heinäkuussa.

Itäiseen Puolaan osunut ohjus kaikkien huulilla

Puolan jäsenyys Natossa nousi kansainvälisen politiikan polttopisteeseen kuluneella viikolla. Tiistaina Puolan Ukrainan-vastaisen rajan lähellä Przewodowin kylään osui ohjus, joka tappoi kaksi ihmistä.

Alun perin ohjusta epäiltiin venäläiseksi, mikä nostatti pelkoa Venäjän ja Naton välisen konfliktin puhkeamisesta. Sittemmin Naton ja länsivaltojen viranomaisarviot kääntyivät sille kannalle, että kyseessä olisi Ukrainan ampuma ilmatorjuntaohjus, jolla pyrittiin torjumaan maahan iskeviä venäläisohjuksia.

Puolan mukaan ei ole syytä epäillä, että maahan olisi kohdistunut tahallista hyökkäystä. Tänään tiedotustilaisuudessa Puolan pääministeri kuitenkin tähdensi, että tutkinta on vielä kesken ja tapahtumat ovat vielä epäselviä.

–  Olemme kutsuneet ukrainalaiset ja kansainväliset asiantuntijat osaksi tutkintaa. Meillä on joitakin todisteita, kuten rajavartiomme kuvaama aineisto, mutta ne eivät osoita vielä 100-prosenttisella varmuudella sitä, mistä ohjus laukaistiin. Meidän täytyy yhä kerätä todistusaineistoa, ja tutkinta jatkuu.

Helsingin tiedotustilaisuudessa korostettiin, että vaikka Puolaan olisikin osunut Ukrainan ilmatorjuntaohjus, perimmäinen vastuu tapahtumista on Venäjällä, jonka hyökkäyksiä Ukraina torjuu.

–  Haluan osoittaa solidaarisuutemme Puolalle ja surunvalittelumme menetettyjen henkien puolesta. Haluamme tehdä selväksi, että ilman Venäjän siviileihin kohdistuvia hyökkäyksiä eivät nämäkään viattomat siviilit olisi kuolleet, Marin totesi.

Ukrainan tutkijat lähetetty Puolaan

Ukraina syytti tapahtuneesta alun perin Venäjää ja kiisti jyrkästi, että kyseessä olisi sen oma ilmatorjuntaohjus. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi pehmensi sittemmin kantaansa sanomalla, ettei tapahtumien kulusta ole täyttä varmuutta. Venäjä on kieltänyt osallisuutensa jyrkästi.

Torstaina Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba sanoi, että Puolaan on saapunut ryhmä ukrainalaisasiantuntijoita, joiden tavoitteena on selvittää, minkä maan ampuma ohjus Przewodowin kylään putosi tiistaina.

Lisää aiheesta:

Zelenskyi: Sodanlietsonta Lähi-idässä on Venäjän edun mukaista – MTV seurasi sotaaNorja toimittaa Ukrainalle lennokkeja ja komponentteja ilmapuolustusohjusjärjestelmiin – MTV seurasi sotaa 12.7.Sodan 500. päivä – Yhdysvaltain ulkoministeri: "Ukrainan kansan henki on murtumaton" – MTV seurasi sotaaZelenskyi: Ukrainan vastahyökkäysjoukot valmistautumassa – MTV seurasi sotaaZelenskyi kehotti liittolaismaita luovuttamaan kaikki tiedot Puolaan osuneesta ohjuksesta: "Haluamme jokaisen faktan" – MTV seurasi sotaa 16.11.Erdoğan: Krimin niemimaa on palautettava Ukrainalle – Ukraina ei aio jäädyttää rintamalinjoja
Ukrainan sotaSanna MarinPuolaVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 19:41
    Petteri Orpo

    Tämä on Orpon mielestä Euroopan ja Suomen kannalta tehokkain turvallisuusteko

  • 19:38
    Donald Trump

    Trumpilta mystinen reagointi Puolan tapahtumiin

  • 17:50
    Puola

    Suomalaismatkustajat eivät Puolan tilannetta hätkähtäneet, mutta tulevaisuus jännittää: "Riippuu, mitä Venäjä päättää tehdä"

  • 17:24
    Puola

    Trump keskustelee Puolan presidentin kanssa – tämä Venäjän drooni-iskusta tiedetään nyt

  • 17:07
    Puola

    Näin Venäjän puolustusministeriö selittelee Puolan tapahtumia