Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
8:44Pornokauppias Tom Sjöberg ja Helsingin Punavuoren pahamaineiset kadutPunavuorella oli pitkään paha maine. Pornokauppias Tom Sjöberg MTV Uutisten haastattelussa.
Julkaistu 06.10.2019 15:27

MTV UUTISET – STT

Punavuoren kaksoismurhan uhrien kaveri kertoo Helsingin Sanomille tietävänsä, ketkä ovat syyllisiä tekoihin.

Punavuoresta löytyi helmikuussa 1992 autosta kaksi ruumista. Ne kuuluivat kahdelle nuorelle alamaailman pikkutekijälle, Kari Tahvanaiselle ja Veli Gröhnille. Heitä oli ammuttu teloitustyyliin.

Keskusrikospoliisi tutki tapausta murhina – ja tutkii yhä, koska rikos on edelleen selvittämättä eikä murha vanhene koskaan.

Teosta syytettiin alun perin erästä aiemmin aliupseerina työskennellyttä miestä, mutta oikeus hylkäsi syytteet näytön heikkouden vuoksi. Sittemmin syytteistä vapautettu mies on kuollut.

HS:n mukaan poliisi pitää kuitenkin aliupseerina työskennellyttä miestä yhä ainakin yhtenä tekijöistä.

Uhrien kavereihin kuulunut rikollinen kertoo nyt Helsingin Sanomille tietävänsä tekijät, muttei halua paljastaa heidän henkilöllisyyttään. Kaveri esiintyy jutussa nimettömänä turvallisuussyistä.

Punavuoren murhajutun esitutkintapöytäkirjan perusteella kyseinen mies on viimeinen tiedetty henkilö, joka näki kaksikon ennen kuolemaa, HS kertoo.

"Kaukona" jutussa esittäytyvä mies sanoo, että Tahvanaisen ja Gröhnin lähipiiri tiesi jo etukäteen tapahtumista ja sai niistä tietoa myös heti heidän kuolemansa jälkeen.

– Tää meidän lähiympäristö siinä. Sanotaan, että sinä yönä tiesi kaikki, ketkä pitikin, että näin on tapahtunut, "Kauko" sanoo HS:lle.

Helsingin Sanomat toteaa, että mieheen on syytä suhtautua kriittisesti, mutta moni hänen kertomistaan asioista vaikuttaa uskottavalta. Osa miehen kertomista tiedoista on myös yhteneviä muiden lähteiden kertoman kanssa ja mies on kertonut myös itselleen epäedullisista asioista.

Punavuoren kaksoismurhan uhrien kaveri kertoo HS:lle tietävänsä, ketkä ovat syyllisiä – autosta vuonna 1992 kuolleena löytyneiden miesten tapaus on yhä selvittämättä

Helsinki
Henkirikokset
Kotimaa

Lisää aiheesta:

Poikkeuksellinen murhaoikeudenkäynti päättyy tänään: Lakimies Ilpo Härmäläisen tapauksessa kuullaan uusia todistajiaTuntematon henkilö tunkeutui perheen kotiin ja surmasi nukkuvat vanhemmat, vieressä uinunut lapsi kuoli myös – poliisi uskoo, että vanha rikosmysteeri selviää vielä"Se on ihan jokapäiväistä, että joku uhataan tappaa": Näin murhasyytteen 17 vuotta vanhasta henkirikoksesta saanut Jari Aarnio puolusteli osuuttaan MTV:lleSuuri suomalainen oikeusmurha? Väärä mies saattoi istua elinkautisen hämäräperäisestä huumemurhastaVanha palkkamurha KRP:n syynissä – murhasta tuomitulta kova väite lähes 14 vuoden jälkeenKatajanokalla oudosti kuolleen venemiljonäärin äiti MTV Uutisille: "Mikon kuolema oli tilaustyö"

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • Eilen15:41
    Mitro Repo

    Isä Mitro avaa elämäänsä vuosien hiljaisuuden jälkeen – "Ei ole muuta kuin julkisuutta"

  • Eilen15:31
    Varkaudet

    Varkaat piinaavat kauppakeskus Triplaa – "Ongelmat kasautuneet"

  • Eilen13:57
    Pahoinpitely

    Nöyryytystä, ryöstöjä ja väkivaltaa: Nuorisojoukko kylvänyt kauhua Helsingissä

  • ti05:54
    Väkivalta

    Itä-Helsingin tyttökopla herättää pelkoa: "Lapseni kaveri soitti ja kertoi, että sun lapsi on hakattu täysiä"

  • ma15:30
    Flow Festival

    Flow julkisti lisää kiinnityksiä