Menestystä Mestarien liigassa himoitsevalla Paris Saint-Germainilla on tiistaina edessään kova paikka, kun se kohtaa toisen suurseuran Barcelonan neljännesvälierien avausosassa.
Qatarilaisomistuksessa oleva PSG on neljällä edellisellä kaudella pudonnut Mestarien liigasta puolivälierissä ja hävinnyt kahdesti juuri Barcelonalle. Nyt se saa katalaanijätin vastaansa jo yhtä kierrosta aiemmin.
- Minulle he ovat maailman paras joukkue, mutta kukaan ei ole voittamaton. Me olemme myös erittäin vahvoja, olemme nyt neljän tai viiden vuoden ajan saaneet arvostusta Euroopassa, PSG:n brassilaituri Lucas Moura sanoi.
Barcelona lähtee ottelupariin ennakkosuosikkina, mutta PSG on ollut vuodenvaihteen jälkeen kovassa vireessä. Tällä kaudella 14 maalia tehnyt Lucas, 24, tietää pariisilaisten tarvitsevan huippusuorituksen edetäkseen kahdeksan parhaan joukkoon.
- Barcaa vastaan yksikin virhe merkitsee kuolemaa, Lucas totesi.
- Meidän täytyy hyödyntää paikat joita saamme, ja me kyllä saamme niitä jonkin verran. Meidän täytyy pelata lähes täydellinen ottelu.
PSG voitti Barcelonan viimeksi syyskuussa 2014 lohkovaiheessa. Tiistain koitokseen joukkue joutuu ilman alakerran johtajaansa, brasilialaista Thiago Silvaa.
Avausosa pelataan tiistaina Pariisissa. Toista ottelua isännöi Barcelona 8. maaliskuuta.
