Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:09Korona-kevät nosti selkeästi vanhuseläkkeelle hakeutuvien määrääPirjo Tiainen kertoo Seitsemän uutisille tuohtumisestaan hallituksen korona-toimista.
Julkaistu 23.06.2020 23:01
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Pirjo Tiainen on palannut pitkän tauon jälkeen töihin Keravan Prismaan. Hallitukselle hän on suivaantunut.

– Tuntuu oudolta, että minun lapsenlapsen ikäiset, neljä nuorta naista, pystyvät ilmoittamaan, että "sinä et sitten mene töihin, etkä sinä hanki itse elantoasi", toteaa Pirjo Tiainen.

Eläkeläisillä tärkeä rooli työvoimapula-aloilla

Tiainen muistuttaa, että eläkeläisiä tarvitaan työvoimapulasta kärsivillä aloilla, oli koronaa tai ei, ja että asiasta on pidetty paljon ääntä. 

– Esimerkiksi kaupan kassoilla on hyvin paljon eläkeläisiä.

Tiainen kulutti kevättä kävelemällä, kutomalla ja katsomalla elokuvia. Päättäjiä hän haluaa muistuttaa perustuslaista. 

– Pykälässä 18 ihmisillä on oikeus ansaita toimeentulonsa työtä tekemällä ja vallan eli valtion tulee tukea sitä ja edistää. Eli tässä kohtaa mielestäni on mennyt aika pahasti pieleen, Tiainen sanoo työpaikallaan. 

"Se on todella julmaa"

Hänellä ei riitä muutenkaan ymmärrystä hallituksen suhtautumiselle yli 70-vuotiaita kohtaan. Hän ottaa esimerkiksi kiellot nähdä muun muassa omaa puolisoaan.

– Joku saattoi olla 60 vuotta naimisissa ja lääkäri soittaa, että hän saattaa kuolla huomenna ja aviopuoliso ei pääse mukaan. Se ei ole pelkästään sydäntäsärkevää, vaan se on todella julmaa. Ja siihen pystyvät hyvin kylmät ihmiset, joilla ei ole minkään näköistä empatiaa. Sitä kaipaisin hallitukseen. 

– Olisi hyvä, että päättämässä olisi sellaisia ihmisiä, joilla olisi elämänkokemusta, eikä mentäisi suoraan koulun penkiltä määräämään vanhojen ihmisten asioista, Tiainen toivoo. 

Prisman pidetty työntekijä Pirjo, 78, joutui koko kevääksi pois töistä, lyttää hallituksen korona-toimet – "Siihen pystyvät hyvin kylmät ihmiset, joilla ei ole empatiaa"

Lisää aiheesta:

Kymmenet tuhannet yritykset ovat lopettaneet – miksi? Nyt puhuu hoivayrittäjäTHL:n tutkija: Työttömien sanktioista ja velvoitteista tulisi luopua – "Eivät ole edistäneet työllistymistä"Millä aloilla on huutavin pula työvoimasta – pääseekö niihin töihin yli 55-vuotiaskin? "Meillä on usein vähemmän sairauslomia kuin muilla"Eläkeläinen Pirjo löysi uuden työn vanhuksen seuralaisena: "Jäisin muuten sohvan nurkkaan"Hallituksen höllennykset ovat laiha lohtu yli 70-vuotiaille – espoolaiset Simo ja Eeva eivät ole nähnyt lastenlapsiaan viikkoihin ja mökkikin on tältä keväältä käyttämättäEläkeikäisten työtekijöiden määrä on yli nelinkertaistunut 2000-luvulta – 78-vuotias kassatyöntekijä Pirjo: "Täällä näkee ihmisiä ja todellista arkielämää, mitä ei yksin kotona istuessa näe"
KoronavirusKaupan alaPrismaKeravaTyöllisyysEläkeMarinin hallitusEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • to18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta