Venäjän palkkasotilasarmeija Wagnerin johtaja Jevgeni Prigozhin julisti tänään, että heitä vastaan asettuvat ovat epäisänmaallisia, ja että hänen joukkonsa eivät aio antautua presidentti Vladimir Putinin käskystä.
Vladimir Putin oli aiemmin vannonut tuhoavansa aseellisen kapinan sen jälkeen, kun Prigozhinin yksityinen armeija valtasi Donin Rostovin kaupungin sotilaskohteet osana yritystä syrjäyttää sotilasjohto.
Lue myös: Putin myönsi puheessaan: Tilanne on vaikea – "Prigozhin on pettänyt Venäjän"
– Mitä tulee "isänmaan pettämiseen", presidentti on syvästi erehtynyt.
– Olemme isänmaamme patriootteja. Olemme taistelleet ja taistelemme – kaikki Wagneriin kuuluvat. Eikä kukaan aio luovuttaa itseään presidentin, FSB:n tai kenenkään muun käskystä, koska emme halua maan jatkavan elämää korruptiossa, petoksessa ja byrokratiassa.
Ukrainalle varatut rahat vietiin
Prigozhin kertoo Reutersin välittämällä videolla, että Wagner on tehnyt kaiken, mitä Venäjä on käskenyt.
– Me taistelimme Afrikassa, koska meille kerrottiin, että tarvitsemme Afrikkaa. Sen jälkeen Venäjä hylkäsi Afrikan, koska he veivät kaikki rahat, jotka oli tarkoitus käyttää [humanitääriseen] apuun.
– Kun meille kerrottiin, että olemme sodassa Ukrainan kanssa – menimme ja taistelimme.
