Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Stubb MTV:lle: "Nukun yöni hyvin, mitä enemmän informaatiota viranomaisilta saan"

9:50Presidenttiparin koko haastattelu: "Nukun yöni hyvin, mitä enemmän informaatiota viranomaisilta saan"Katso presidenttiparin koko itsenäisyyspäivän haastattelu tästä.
Julkaistu 06.12.2025 17:58
Toimittajan kuva

Joonas Turunen

joonas.turunen@mtv.fi

Presidentti Alexander Stubb kertoo MTV:n haastattelussa näkemyksensä Suomen turvallisuudesta ja lähettää rohkaisevat terveiset suomalaisille.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb näkee Suomen turvallisuusympäristön vakaana, vaikka maailman ympärillä on muuttumassa arvaamattomaksi.

– Saan viikoittain ja päivittäin tarkkaa tiedustelutietoa siitä, millainen Suomen tilanne on. Ja tasavallan presidenttinä nukun yöni hyvin, mitä enemmän informaatiota meidän viranomaisilta saan, Stubb sanoo.

Presidenttiä ja hänen puolisoaan Suzanne Innes-Stubbia haastateltiin MTV:n Linnan juhlat -ohjelmassa juuri ennen itsenäisyyspäivän juhlavastaanoton alkamista.

Stubb kertoo kiertäneensä varuskuntia sekä maa-, meri- ja ilmavoimien esikuntia. Hän kertoo juuri ajantasaisen tiedon vaikuttavan siihen, että millaisena hän maan tilanteen näkee.

– Meillä Suomena ei ole mitään hätää, mutta se tarkoittaa, että meidän pitää voida auttaa muita, kuten esimerkiksi Ukrainaa, hän sanoo.

"Meidän pitää maksimoida vaikutusvaltamme"

Euroopan turvallisuustilanne on ollut muutoksessa Venäjän häikäilemättömän käytöksen, mutta myös Yhdysvaltojen muuttuneen ulkopoliittisen linjan vuoksi.

Stubbin mukaan Suomen täytyy pyrkiä kokoaan suurempaan vaikuttavuuteen maailmassa, jossa suurvallat ajavat yhä voimakkaammin omia intressejään.

– Meillä on arvoja ja meillä on intressejä, mutta valtaa aika paljon vähemmän kuin suurilla mailla, kuten Yhdysvalloilla tai Kiinalla. Se tarkoittaa sitä, että meidän pitää maksimoida meidän vaikutusvaltamme, hän sanoo.

Myös Suomen roolin täsmentämisessä Stubb näkee oleellisena ajantasaisen tiedon vaikutuksen.

– Jos ihan suoraan sanotaan, niin pienelle maalle informaatio on valtaa, eli mitä enemmän informaatiota me voimme Suomen joukkueena kerätä ja sitten jakaa sitä fiksulla tavalla, niin sitä kautta me saamme suuremman roolin maailmanpolitiikassa tänä päivänä.

Stubb näkee suomalaisilla monta syytä olla ylpeä. Hän nostaa esiin esimerkiksi koulutuksen, hyvinvoinnin ja luonnon.

– Sellaisia hetkiä varmasti on, jolloin me suomalaiset voimme olla hyvinkin kiitollisia jopa tällaisena vähän tällaisena sateisena ja pimeänä päivänä, hän sanoo.

– Muistetaan että se ylpeys pitää myös ansaita. Se, että me pysymme näin hienona maana, se ei ole päätepiste, vaan se on prosessi, Stubb toteaa.

Lisää aiheesta:

Stubb: Olemme siirtyneet uudelle ydinaseiden aikakaudelleStubb: Palestiinan tunnustaminen olisi tarkoituksenmukaistaStubb: Suomen asema maailmassa on tällä hetkellä hyvinkin merkityksellinenPresidenttipari MTV:lle: Tällainen on Suomi nyt ja näin se näkyy Linnan juhlissaPresidentti Niinistöltä lohduton tiivistys Ukrainan tilanteesta: "Ei auta sota, ei rauha"Presidenttipari kovasta koronavuodesta MTV:n haastattelussa: "Muistetaan, että tämä on väliaikaista" – jouluna läheisiä voi muistaa ajatuksin ja etäyhteyksin
Linnan juhlatPolitiikkaAlexander StubbSuzanne Innes-StubbUkrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Linnan juhlat
  • 19:38
    Itsenäisyyspäivä

    Jasmine Pajarin Linnan juhlien asu kuin punainen unelma

  • 19:21
    Erika Vikman

    Erika Vikman räväytti Linnassa – edusti korsettiasussa

  • 19:19
    Itsenäisyyspäivä

    Salibandyn pelaaja Nico Salon Janniina-puoliso häikäisi näyttävällä asullaan Linnan juhlissa

  • 19:02
    Itsenäisyyspäivä

    Aleksi Seppänen aikoo juhlia itsenäisyyspäivää pitkän kaavan kautta: "Jos kerran vuodessa lähtee ulos"

  • 18:51
    Jääkiekko

    Syöpää sairastava Antti Törmänen: "Tiistaina alkaa uusi rumba"