Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö piikitteli Kanadan pääministeriä suurlähetystön taidoista, Trudeau kuittasi takaisin: "Tulet katumaan tätä"

1:57Sauli Niinistö pelasi pipolätkää ilmastonmuutosta vastaan, teki kaksi maaliaSauli Niinistö osallistui Save Pond Hockey -hyväntekeväisyystapahtumaan ilmastonmuutosta vastaan.
Julkaistu 09.02.2019 14:08

Sami Lindfors

sami.lindfors@mtv.fi

Save Pond Hockey -tapahtumassa Helsingin Brahenkentällä pelasivat myös jääkiekkolegendat Jari Kurri ja Teppo Numminen.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö nosti esille "valtavan yhteisen vihollisen" eli ilmastonmuutoksen lauantaina Save Pond Hockey -jääkiekkotapahtumassa. 

Tapahtumaa on järjestetty vuodesta 2015 lähtien ja sen myötä on kerätty varoja ilmastonmuutosta vastaan toimiville tahoille.

Lue myös: Kuvat: Presidentti Niinistö heitti luistimet jalkaan ja hyppäsi pelaamaan ulkojäälle – MTV paikalla tunnettuja nimiä kuhisevassa pipolätkäturnauksessa

Sai pitää kultaista kypärää

Niinistön joukkue hävisi NHL-legenda Vjatsheslav Fetisovin tähdittämälle The Last Game -joukkueelle 10-8. Hän onnistui kuitenkin tekemään kaksi maalia ja sai myös kunnian pitää kultaista kypärää.

Niinistö pelaa myös Käpylä Maanantai Presidential Hockey Clubissa, joka on voittanut Kanadan suurlähetystön joukkueen jokaisella kohtaamiskerralla.

"Surkeita jääkiekon pelaajia ovat"

Niinistö kertoi, että oli tavannut Kanadan pääministeri Justin Trudeaun Pariisissa ja päätti huomauttaa tälle suurlähetystön toiminnasta.

Trudeau oli ollut aluksi hämillään, kunnes Niinistö oli kertonut, että kyse on heidän kehnoista jääkiekkotaidoistaan.

– Surkeita jääkiekon pelaajia ovat, Niinistö kertoi sanoneensa Trudeaulle.

Trudeaun vastaus antaa ymmärtää, että maiden väliset jääkiekkosuhteet ovat kiristyneet.

– Hän ilmoitti viimeisenä lauseenaan, että "you will regret this" (tulet katumaan tätä).

Niinistön saamien tietojen mukaan Kanadan suurlähetystössä on sittemmin aloittanut neljä uutta pelaajaa.

Lue lisää: Sauli Niinistö ja Neuvostoliiton kiekkolegenda riemukkaissa kuvissa ulkojäillä keskellä Helsinkiä

Lisää aiheesta:

USA:n kiekkotähdille tylyä kohtelua ennen ottelun alkua – Matthew Tkachukilta suora linjaus: "En pitänyt siitä"Miksi Niinistö ja Ville Galle pelasivat jääkiekkoa sama numero selässä? "Meillä tuli vähän vääntöä"Sauli Niinistö osallistui pipolätkäturnaukseen ja maalasi heti: "Kyllä siinä jotain vetoa täytyy olla"Presidentti Niinistö kommentoi pipolätkäotteluaan: "Yritin pysyä perässä" – ilmaisi myös huolensa lauhasta talvesta ja ilmastonmuutoksestaPohjoisnavalle jääkiekko-ottelua puuhaava punakonelegenda pelasi pipolätkää Helsingissä vesisateessa – ylisti Jari Kurria: "Paras maailmassa"Presidentti Sauli Niinistö on jo tuttu pelikaveri ulkojään lätkäpojille – "Olen suosittu vastustaja, koska pojat tykkäävät että on joku kierrettävä"
Sauli NiinistöIlmastonmuutosJääkiekkoHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • 22.9.15:52
    Islanti

    Islannin presidenttipari valtiovierailulle Suomeen lokakuussa

  • 7.8.08:45
    Alexander Stubb

    Stubbilta harvinainen kuva edeltäjiensä seurassa: "Muistoja kesistä Kultarannassa"

  • 5.8.13:54
    Koulu

    Sauli Niinistön ja Jenni Haukion Aaro-poika aloittaa koulun

  • 29.7.13:21
    Donald Trump

    Saksalaismedia: Niinistö varoitti Trumpia Putinista

  • 25.6.07:00
    Naton huippukokous

    Kommentti: Trump möläytti 5. artiklasta, eikä Suomen selitys vakuuta