Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö ja pääministeri Marin paikalla Münchenin konferenssissa – tapetilla Euroopan järkkynyt turvallisuus

2:18Eurooppaa uhkaa uusi pakolaiskriisi – Miljenko näkee tilanteen työssään Kroatian rajallaEurooppaa uhkaa uusi pakolaiskriisi Ukrainan sodan myötä.
Julkaistu 17.02.2023 06:49

MTV UUTISET – STT

Münchenin turvallisuuskonferenssi järjestetään nyt ensimmäistä kertaa sen jälkeen, kun Venäjä laajensi hyökkäystään Ukrainaan viime vuoden helmikuussa.

Presidentti Sauli Niinistö ja joukko ulko- ja turvallisuuspolitiikan kannalta keskeisiä suomalaisministereitä keskustelee viikonloppuna Saksassa eri kokoonpanoin Venäjän hyökkäyssodan järkyttämästä Euroopan turvallisuudesta.

Tapaamispaikkana on kylmän sodan aikana kehitetty Münchenin turvallisuuskonferenssi, jossa kokoontuu vuosittain mittava joukko poliitikkoja, sotilaita ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijoita. Suomalaisista ministereistä paikalla on määrä olla ainakin pääministeri Sanna Marin (sd.), ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.), puolustusministeri Mikko Savola (kesk.) sekä eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.).

Konferenssi järjestetään nyt ensimmäistä kertaa sen jälkeen, kun Venäjä laajensi hyökkäystään Ukrainassa viime vuoden helmikuussa. Konferenssi alkaa tänään ja jatkuu sunnuntaihin asti.

Presidentti Niinistö osallistuu huomenna lauantaina Euroopan turvallisuutta, Natoa ja kumppanuuksia käsittelevään paneelikeskusteluun konferenssin päälavalla Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin, Moldovan presidentin Maia Sandun ja Tanskan pääministerin Mette Frederiksenin kanssa, kertoo presidentin kanslia.

Maanantaina Münchenin turvallisuuskonferenssin järjestäjät tiedottivat, että sen vuotuisen Ewald von Kleist -palkinnon saavat tänä vuonna Suomi ja Ruotsi. Maat palkitaan päätöksestä hakea Naton jäsenyyttä vastauksena Venäjän aloittamalle hyökkäyssodalle. Presidentti Niinistö puhuu palkintotilaisuudessa lauantai-iltana.

Palkintotilaisuuteen osallistuvat presidentin kanslian tiedotteen mukaan myös pääministeri Marin, Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson sekä Ruotsin entinen pääministeri Magdalena Andersson.

Presidentti Niinistöllä on konferenssin aikana myös useita merkittäviä kahdenvälisiä tapaamisia.

Lisää aiheesta:

Münchenin turvallisuuskonferenssi alkaa – luvassa todella tiivis ohjelmaMarin ja Niinistö puhuvat päälavalla Euroopan turvallisuuskonferenssissaPresidentti Niinistö osallistuu Münchenin turvallisuuskonferenssiinNaton puolustusministerit aloittavat kaksipäiväisen kokouksen – Antti Kaikkonen mukana työillallisellaMünchenin turvallisuuskonferenssi alkaa tänään sodan uhkan varjossaMünchenin turvallisuuskonferenssi alkaa, Suomesta mukana presidentti ja puolustusministeri
MaailmanpolitiikkaSanna MarinSauli NiinistöSaksaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Maailmanpolitiikka
  • 06:38
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • Eilen20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • pe23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • pe18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • pe16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan