Al-Hilaliin jättidiilillä siirtynyt Neymar on kommentoinut siirtoaan ensimmäistä kertaa medialle.
Supertähti Neymar järisytti jalkapallomaailmaa aiemmin tällä viikolla, kun hän siirtyi Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavan Al-Hilaliin. 31-vuotias virtuoosi teki seuraa monille Euroopassa pelanneille tähtipelaajille, jotka ovat kesän aikana pakanneet laukkunsa ja lähteneet muhkeiden tarjouksien motivoimana Lähi-idän jalkapallokentille.
LUE MYÖS: Jalkapallotähti Neymar kuittaa järjetöntä palkkaa Saudi-Arabiassa – taskuun jopa yli 300 miljoonaa euroa!
Neymar astui keskiviikkona ensimmäistä kertaa median eteen siirtonsa jälkeen. Brassitähti korostaa Cristiano Ronaldon merkitystä, kun puhutaan, miksi Saudi-Arabian liiga on nostanut osakkeitaan maailman jalkapallokartalla.
– Uskon, että Cristiano Ronaldo aloitti tämän kaiken ja kaikki kutsuivat häntä hulluksi ja muuta. Tänään ihmiset näkevät, että tämä liiga kasvaa koko ajan enemmän ja enemmän, Neymar kommentoi Reutersin mukaan.
LUE MYÖS: Cristiano Ronaldo latasi paksua tekstiä Saudi-liigasta
Kuten yllä tuli jo mainittua, Neymarin lisäksi moni muukin tähtipelaaja on siirtynyt kesällä Saudi-Arabiaan. Muun muassa pelipaikkojensa parhaimpien pelaajien joukkoon lukeutuvat , ja ovat siirtyneet Saudi-Arabiaan. Listaa voisi jatkaa vielä pidemmällekin.

