Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Porvoon vesi: Poliisi tutkii mahdollista ympäristörikosta – varo terveydelle vaarallisia höyryjä

Ölstensissä epäillään kemikaalipäästöä viemäriin.
Ölstensissä epäillään kemikaalipäästöä viemäriin.Copyright (c) 2018 Sinisa Botas/Shutterstock. No use without permission.
Julkaistu 22.08.2023 12:30(Päivitetty 22.08.2023 13:00)

MTV UUTISET

Ölstensissä epäillään kemikaalipäästöä viemäriin.

Itä-Uudenmaan poliisi sai tänään noin klo 9.30 hätäkeskuksen kautta tehtävän Porvoon Hermanninsaaressa sijaitsevalle jätevesipuhdistamolle. Itä-Uudenmaan pelastuslaitos varoitti asukkaita ja yrityksiä viemäriverkostosta mahdollisesti nousevista höyryistä. Höyryt voivat olla vaarallisia terveydelle.

Porvoon veden Hermanninsaaren puhdistamolla havaittiin tiistaiaamuna 22. elokuuta jäteveden mukana tullutta voimakasta kemikaalin hajua prosessissa, mikä herätti epäilyksen kemikaalivuodosta. Porvoon vesi sai myös ilmoituksen voimakkaasta viemäristä kulkeutuvat kemikaalin hajusta Ölstensin alueella sijaitsevalla kiinteistöllä.

Porvoon vesi tiedotti aiemmin, ettei Hermanninsaaren jätevedenpuhdistusprosessin puhdistus toimi tällä hetkellä täysin normaalisti kemikaalivuodon takia. Ölstensin alueen asukkaita on tiedotettu asiasta tekstiviestillä.

Tilanteen selvitys käynnistettiin, ja alueen toimijoita pyydettiin varmistamaan, ettei mitään kemikaaleja pääse viemäriin.

Mahdollisista havainnoista pyydetään ilmoittamaan Pelastuslaitokseen.

Porvoon vesi tiedottaa tilanteen etenemisestä. Itä-Uudenmaan poliisi tiedotti, että poliisi on paikan päällä kohteessa ja selvittää yhdessä Porvoon veden asiantuntijoiden sekä alueen ympäristöviranomaisten kanssa epäiltyyn kemikaalivuotoon johtaneita syitä ja vuodon mahdollista alkulähdettä.

– Myös poliisin tekninen tutkinta on paikalla, kertoo tiedotteessa tilannetta johtanut komisario Harri Vihola.

Tiedotteen mukaan poliisilla ja asiantuntijoilla on ollut käytössään alueen putkikartta ja putkistossa kulkevien virtausten ja Hitsaajantiellä sijaitsevasta kaivosta tulleen voimakkaan hajun perusteella vuodon alkuperä on nyt pystytty rajaamaan koskemaan pienempää aluetta.

Asiasta on poliisin mukaan nyt kirjattu poliisille rikosilmoitus nimikkeellä ympäristön turmeleminen. Asian selvittely siirtyy nyt poliisin rikostutkintaan. Poliisilla ei ole asiasta tällä hetkellä enempää tiedotettavaa. Poliisi tiedottaa asiasta mahdollisesti lisää esitukinnan edetessä.

Toimi näin:

Tuuleta, poistu tarvittaessa tilasta, jos huomaat kemikaalinhajua viemäristä. 

Ota tarvittaessa yhteys terveysasemaan. 

Asian selvittely käynnissä.

Juttua päivitetty poliisin tiedotteen perusteella kello 14:49.

Lisää aiheesta:

Tukes MTV:lle: Suolahapon säilytys varaosa-autossa ei kuulosta säännösten mukaiselta – poliisi alkoi tutkia Tuusulan myrkkyvuotoaPorvoon kemikaalivuodon lähde selvisi – syy yhä mysteeriMikä oli syynä Järvenpään "kemikaalipilveen"? Nyt vastaa turmayritysPoliisi tutkii: Mistä öljy levisi puroon Helsingissä – kaipaa kansalaisten apua ympäristörikoksen selvittämiseksiInkoossa mereen levinneen öljyn alkuperä on yhä hämärän peitossa – öljylautta on nyt puomitettuVaaleanharmaata ja pistävän hajuista vettä – Helsingin Lauttasaaressa tutkitaan mahdollista kemikaalipäästöä
PelastuslaitosVesiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pelastuslaitos
  • Eilen06:36
    Tulipalot

    Rivitalo paloi Rovaniemellä

  • 14.9.06:21
    Kajaani

    Erikoinen pelastustehtävä Kajaanissa: Autoilija ajautui parkkipaikalta veteen

  • 13.9.13:42
    Ukkonen

    Salama rysäytti talon ja navetan liekkeihin Turussa, lapsi ja aikuiset pakenivat ulos

  • 10.9.16:35
    Tulipalot

    Koulu tyhjennettiin Hämeenkyrössä tulipalon takia, poliisi tutkii syttymissyytä

  • 9.9.22:17
    Ukkonen

    Salama sytytti paritalon tuleen Seinäjoella – asukkaat evakuoitiin