Poroshenko venäläiset sotilaspassit käsissään: Paljonko todisteita tarvitaan?
Ukrainan presidentti Petro Poroshenko ihmetteli Münchenin turvallisuuskonferenssissa, kuinka paljon todisteita maailma vielä tarvitsee siitä, että Ukrainassa on venäläisiä sotilaita.
Euroopan ja muiden maiden johtajille puhunut Petro Poroshenko piteli samalla käsissään passeja, jotka ovat hänen mukaansa peräisin venäläisiltä sotilailta Ukrainassa.
– Kuinka paljon todisteita maailma vielä tarvitsee itsestään selvän asian toteamiseen: Ukrainassa on venäläisiä joukkoja.
Poroshenko huomautti, että Ukrainan sodassa on kyse Euroopan itsenäisyydestä ja turvallisuudesta. Hän vaati, että konflikti pitää ratkaista, eikä sitä saa jäädyttää.
Presidentti vetosi jälleen ulkopuolisen aseavun saamiseksi Ukrainaan.
– Me olemme itsenäinen kansa ja meillä on oikeus puolustaa kansaamme.
Uusimmat
-
18:04
Venäläislähteet: Putinin maavoimien hyökkäykset "hysteerisiä ja heikkoja" – tykistökin ampuu suutareita
-
17:56
Vangit ovat muita sairaampia – yksi häiriö moninkertainen muuhun väestöön nähden: "Heidän on vaikea pärjätä vankilassa"
-
17:33
Kruununprinsessa Victorian ja prinssi Danielin vierailu Loviisassa sai aikaan yleisöryntäyksen: "Ihan hirveästi ihmisiä paikalla"
-
17:24
Pääministeri Orpo kutsuu työmarkkinajohtajat Kesärantaan: "Heillä on todella paljon osaamista, mutta heillä ei voi olla veto-oikeutta"
-
17:15
Mestis-avaukseen käynnissä huima kansanvaellus – metro täyttyi äänekkäistä Jokerit-kannattajista
-
17:02
Oppositio hiillosti hallitusta leikkauksista, veronkevennyksistä ja lisävelasta – Orpo: "Ei teidän jälkeenne jättämää velkaa kerralla voi leikata"
-
17:01
Mediamoguli Rupert Murdoch jää eläkkeelle 92-vuotiaana
-
16:58
Rallia uhkaa karu jama – Jari-Matti Latvalalta radikaali ehdotus
-
16:58
Talvi yllätti lappilaiset – asiakkaat jäivät hankien vangeiksi laskettelukeskuksessa: "En muista vastaavaa"
-
16:37
Ukraina sanoo iskeneensä lentotukikohtaan Krimillä, miehityshallinto kiistää – MTV seuraa sotaa
-
16:31
Oikeusministeri Leena Meri MTV:lle: Suomen lakia ja sharia-lain arvoja ei voi yhteensovittaa – "Maassa maan tavalla"
-
16:29
Etkö malta odottaa kynsilakan kuivumista? Ammattilaiset jakavat parhaat kuivauskikat
-
16:26
Uusi tutkimus: Näin Estonian kyljen repeämät hyvin todennäköisesti syntyivät
-
16:20
Suomussalmella kateissa ollut tyttö löytyi kuolleena
-
16:05
Humalainen Salkkarit-kaksikko naljaillee toisilleen: "En ole koskaan..."
-
16:03
EK:n Häkämies: SAK:n työtaistelutoimet äärettömän huolestuttavia
-
16:00
Tet-harjoittelussa pellettisäkin alle jäänyt nuori ei loukkaantunut vakavasti
-
15:55
SAK ja sen jäsenliitot aloittavat poliittiset työtaistelutoimet "työväen hätähuutona"
-
15:51
Koneen säätiö antoi Elokapinalle 200 000 euroa – suomalaiset tyrmäävät apurahan kyselyssä
-
15:48
Linja-autonkuljettaja jätti itkuisen kuusivuotiaan yksin väärälle pysäkille – käräjäoikeus langetti tuomion
-
Lataa lisää