Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Politiikassa ja urheilussa menestynyt kristillisten Sari Essayah: "Jos en toimisi politiikassa, olisin varmasti jonkinlainen maailmanparantaja"

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah oli tänään Vapaalla Ripsan kanssa -ohjelman vieraana.
Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah oli tänään Vapaalla Ripsan kanssa -ohjelman vieraana.
Julkaistu 16.03.2019 19:25
Toimittajan kuva

Anu Punkari

anu.punkari@mtv.fi

Punkaria

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja, kilpakävelyn maailmanmestari Sari Essayah on menestynyt sekä poliitikkona että urheilijana. Hän sai äidiltään ja mummoltaan tärkeän elämänohjeen, jonka hän muistaa edelleen: "Elämässä pääsee eteenpäin, kun tekee tarpeeksi töitä ja yrittää." Tätä ohjetta Essayah vaikuttaa noudattaneen. 

Sari Essayah vietti liikuntapainotteisen lapsuutensa Lapinlahdella, jossa hän rakastamansa lukuharrastuksen lisäksi hiihti paljon talvisin.

– Silloin ei vielä hienoja latukoneita ollut, vaan olin itse tehnyt perunapellolle pientä latua. Sitä sitten hiihtelin ympäriinsä ja leikin, että olin Helena Takalo tai Hilkka Riihivuori. Siihen aikaan olivat myös kovat venäläiset hiihtäjät kuten Galina Kulakova ja Raisa Smetanina. Aina jotenkin vaan kävi niin, että Helena ja Hilkka olivat vähän parempia, Essayah nauraa Vapaalla Ripsan kanssa -ohjelmassa.

"Urheiluliikkeillä valtava mahdollisuus vaikuttaa"

Nykyään Essayah ei aina ehdi ladulle yhtä usein kuin lapsena, mutta hänen on mahdollista vaikuttaa urheiluun Kansainvälisen Olympiakomitean jäsenenä. Se on korkein vaikuttamisen paikka kansainvälisessä urheiluyhteisössä.

– Urheiluliikkeillä on myöskin valtava mahdollisuus vaikuttaa moneen muuhunkin asiaan kuin pelkästään urheilemiseen. Sen kautta voidaan vaikuttaa ihmisoikeuksien toteutumiseen ja siihen, että demokratia ja tällaiset hyvät arvot voisivat maailmassa mennä eteenpäin, Essayah sanoo Ripsa Koskisen-Papusen haastattelussa.

Sarin äiti oli tyttärensä lapsuuden toisella paikkakunnalla Iisalmessa työssä kielten opettajana. Viikonloppuisin äiti oli kotona, mutta viikot hän asui mummon ja kehitysvammaisen kasvattityttärensä Liisan kanssa.

"Lähimmäisen kuuluu auttaa ja tukea"

Essayah on elämässään tottunut auttamaan ja tukemaan toisia.

– Meidän ei tarvitse arvioida sitä, miten toinen on elämänsä elänyt, vaan kyllä meidän lähimmäisenä kuuluu olla auttamassa ja tukemassa ihan jokaista, Essayah miettii.

Lapinlahti tunnetaan kulttuuripitäjänä, jossa sijaitseen muun muassa kirjailija Juhani Ahon synnyin- ja lapsuudenkoti Väärnin pappila. Halosten taiteilijasuku, niin Pekka Halonen, Emil Halonen kuin myös heidän sisarus- ja serkussarjansa on myös Lapinlahdelta kotoisin.

– Kyllä olen ylpeä kotipitäjästäni, ja se merkitsee minulle paljon, Essayah tiivistää.

Kauppatieteitä opiskellut kunnallispoliitikko Essayah on raivannut tiensä eduskuntaan kahteen otteeseen. Lisäksi hänet on valittu Euroopan parlamenttiin, presidenttiehdokkaaksi ja kristillisdemokraattien puheenjohtajaksi. Mikä sitten vetää Essayahia politiikan huipulle?

– Olen kokenut, että kaikki tehtävät ovat olleet tärkeitä vaikuttamisen paikkoja ja olen kokenut ne jopa kutsumustehtäviksi. Se, että on tullut tippumisia eduskunnasta ja Euroopan parlamentista, niin olen oikeasti joutunut punnitsemaan sitä kutsumusta ja sitä, että onko tämä oikeasti sitä, mitä haluan tehdä.

Essayahin tytöt olivat vain 2-ja 5-vuotiaita, kun äiti aloitti työt eduskunnassa. Tyttäret eivät siis tiedä muusta elämänrytmistä.

– Joskus on ollut kipeitäkin hetkiä, kun toinen tytöistä kysyi, että miksi sinä et voisi olla perhepäivähoitaja. Silloin tajusin, että sen kysymyksen takana oli ajatus siitä, että miksi äiti ei voisi jäädä kotiin ja olla siellä kotona. Kyllä sellaisia kaipauksen hetkiä on ollut puolin ja tosin, Essayah sanoo hiljaa.

"Brysseliin muutto oli antoi paljon myös perheelleni"

Toisaalta työ on antanut paljon myös perheen näkökulmasta.

– Silloin kun muutettiin minun meppityöni takia Brysseliin,  olihan se hienoa myös lasten kannalta.

Jos ei Sari Essayah olisi mukana politiikassa, hän näkisi itsensä kolmannella sektorilla vaikuttajana ja ”jonkinlaisena maailmanparantajana”.

– Kyllä se on tosi luontainen osa ollut aina itseäni.

Kristillisten puheenjohtajana uskonto on kiinteä osa Essayahin perheen elämää. Perheelle seurakunta on tärkeä yhteisö elämässä.

– Käytännön elämässä uskonto näkyy meillä rukouksena ja Raamatun lukemisena.

Vapaalla Ripsan kanssa lauantaisin MTV3-kanavalla kello 19.10.   

Lisää aiheesta:

Sipilä avautuu poikansa kuolemasta, Orpo harmittavasta desimaalista ja Halla-aho politiikan välirikosta – näistä henkilökohtaisista asioista puoluejohtajat eivät juuri ole julkisuudessa puhuneetKristillisten Sari Essayah on elänyt lapsuudenkodissaan vammaisperheen arkea: "Jokaisen velvollisuus lähimmäisenä on auttaa toista ihmistä"Pekka Haaviston kutsumus sovitteluun heräsi panttivankien vapautustilanteessa Irakissa: "Huomasin, että mitä isompi paine, sitä rauhallisemmaksi muutuin"Ultraurheiluun hurahtanut poliisi Tuomas Pelkonen on kerännyt kymmeniä tuhansia hyväntekeväisyyteen – ”Ei kannata odottaa, että valtio ratkaisisi kaiken”Palkittu isä Miika Niemelä, 41: "Vaimo pysäytti miettimään, kun vauhti oli liian kova – minulle tuli kamala hätä"Stubbin haastaja Lepomäen tarina: Yllättävä ay-tausta, puhuu saksaa kotona, saa virtaa ruoanlaitosta
Sari EssayahSuomen Kristillisdemokraatit (KD)EduskuntavaalitRipsan kanssa vapaallaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sari Essayah
  • 19.10.18:38
    Israel

    Daavidin linko kuumentaa tunteita: Sari Essayah kiistassa Upin tutkijan kanssa – "Yrität hiljentää"

  • 30.9.15:33
    Sudet

    Susikanta vahvassa kasvussa – ministeri Essayah: Hyvät perusteet sallia metsästys tulevana talvena

  • 29.9.15:43
    Linnut

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"

  • 23.9.08:26
    Sudet

    Pian saa metsästää susia, ministeri Essayah lupaa

  • 5.9.13:57
    Palestiina

    Hallituksen rivit repesivät pahasti Palestiina-julkilausumassa: Orpo kiistää Purran ja Essayahin väitteet IS:lle