Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisipäällikkö Rikospaikassa: Uusi alastonkiristys leviää verkossa

1:39Rikospaikka: Poliisi kertoo, miksi alastonkuvakiristykset yleistyvätRikospaikka: Poliisi kertoo, miksi alastonkuvakiristykset yleistyvät
Julkaistu 20.09.2023 18:07
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päällikön Ilkka Koskimäen mukaan Itä-Uudenmaan poliisin toimintakyky on edelleen erittäin hyvä, vaikka kesällä uutisoitiin resurssipulasta kärsivän poliisilaitoksen vakavasta kriisistä. Tutkijoiden pöydällä on lähes 18 000 avointa rikosjuttua.

– Kriisi on väärä sanavalinta. Pystymme hoitamaan minkä tahansa asian. Kyse on lähinnä ankarasta priorisoinnista eli siitä, mihin juttuihin keskitymme.

– Henkilökuntamme on tietysti ollut kovilla, mutta nyt olemme toiveikkaita. Olemme saamassa noin 30 uutta poliisia ensi vuodeksi. Se on merkittävä määrä, Koskimäki sanoo illan Rikospaikan haastattelussa.

Vielä muutama vuosi sitten Itä-Uudellamaalla oli peräti 25 000 avointa rikosjuttua. Nyt avoimia juttuja on siis noin 7 000 vähemmän.

– Vaikka uusia juttuja on viime vuosina tullut sisään jopa yli 60 000 per vuosi, olemme siitä huolimatta pystyneet vähentämään taakkaa eli kyenneet tietyllä tavalla ihmetekoihin, Koskimäki sanoo.

Miehiä kiristetään alastonkuvilla

Poliisipäällikkö kertoo Rikospaikan haastattelussa myös verkkorikollisuuteen liittyvästä ilmiöstä, jossa uhreilta, yleensä miehiltä, on kiristetty rahaa alastonkuvilla. Alastonkuvakiristysten määrä on Koskimäen mukaan lisääntynyt ja osa uhreista on myös maksanut kiristäjälle tai kiristäjille.

– Tavalla tai toisella saadaan jonkun henkilön alastonkuva haltuun. Yleensä se tapahtuu niin, että luodaan keinotekoinen tai muu suhde, jossa mies uskoo, että hänellä on oikeasti yhteys kyseiseen henkilöön. Asianomistajana oleva mies saa sitten eri tahoilta kiristysviestejä, joissa vaaditaan rahaa sillä uhalla, että muuten nämä valokuvat julkaistaan.

Lue lisää: Naiset pyytävät miehiltä alastonkuvia – sitten alkaa kiristys

6:47Itä-Uudellamaalla avoimena lähes 18 000 rikosjuttua - poliisipäällikkö kertoo, miten juttuja priorisoidaan

Katso Koskimäen koko haastattelu yllä olevalta videolta tai MTV Katsomosta. Rikospaikka keskiviikkoisin klo 22.35.

Lisää aiheesta:

Pedofiilinmetsästys somessa on johtanut vakaviin rikosepäilyihin: "Tarkoitetaan hyvää, tehdäänkin pahaa"Uusi poliisiylijohtaja MTV:lle: Väkivaltarikollisuuden kuva Suomessa on murroksessaPoliisi ei ehdi selvittää kaikkia nuorten rikoksia Vantaalla, sillä tapauksia on niin paljon – "Olemme ihan täystyöllistettyjä"Sisäministeri Ohisalo nuorten raaoista väkivaltarikoksista: "Täytyy tunnustaa, että hyvinvointivaltio epäonnistuu"MTV:n rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä: Rikollisuus vähenee, mutta väkivalta kovenee – "90-luvulla alkoi iso muutos"KRP:n murharyhmän päällikkö maalaa synkkiä näkymiä MTV:n haastattelussa: "Kaikkeen täytyy varautua"
RikospaikkaPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • ma20:15
    Huumeet

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • ma05:16
    Henkirikokset

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • 31.10.05:45
    Petokset

    Suomalaiset ovat menettäneet kymmeniä miljoonia huijareille: "Jokaisella on joku heikko hetki"

  • 30.10.14:12
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • 30.10.05:15
    Rattijuopumus

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla