Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisia paennut ajoi lapsia kohti kesken välitunnin – nyt koulu saa pitkään odotetun puomin pihalleen: Rehtori ylistää vanhempia koululaisia pienimpien auttamisesta

2:42Poliisia paennut auto ajoi koulun pihalla lapsia kohti Nokialla – näin rehtori kommentoi järkyttävää välikohtausta MTV Uutiset LivelleTonttijärven koulun rehtori Mari Liukonsuo ylistää kuolulaisten vanhempia pienempien auttamisesta – näin hän kommentoi välikohtausta MTV Uutiset Livelle.
Julkaistu 21.08.2020 17:46
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Eilen muun muassa apteekkiryöstöstä ja autovarkaudesta epäillyn seurueen pakoauton silmitön kaahaminen koulun pihan läpi järkytti Tottijärven koululla Nokialla. Koululaiset olivat tapahtumahetkellä viettämässä välituntia. Tapaus pisti vauhtia koulun suojaamiseen.

Koulun rehtori Mari Liukonsuo kertoo, että ensi viikolla alkaa koulun pihan parempi suojaaminen autoilta.

– Minua rehtorina rauhoittaa se tieto, että meille ensi viikolla tulee kauan pyytämäni puomi koulun pihaan, hän kertoo.

Hän arvioi, että tapaus pisti vauhtia kaupungin toiminnalle puomin hankinnan suhteen.

– Tieto helpotti huomattavasti oppilaita, varsinkin näitä pienempiä, hän kertoo. 

Vastaavia toimenpiteitä selvitetään tiettävästi myös muille kaupungin kouluille.

Lue myös: Uutta tietoa takaa-ajosta: Vesilahdella poliisia paennut auto ajoi koulun pihalla lapsia kohti 

Lapsia hakeutunut kriisiapuun

Liukonsuo kertoo, että koulussa ollaan järkyttyneitä tapahtuneesta. Koululaisille on perjantaina annettu ryhmittäin kriisiapua, ja halukkaille lapsille on varattu mahdollisuus yksittäiselle keskusteluavulle ensi viikolla. Pari koululaista on jo siihen ilmoittautunut. Muuten lapsia autetaan normaalilla arjella.

– Tänään on vietetty mahdollisimman tavallinen ja turvallinen koulupäivä, Liukonsuo kertoo.

– Yleistunnelma koululla on rauhallinen. Ymmärretään, että tämä on hyvin absurdi tilanne, eikä tällaista voi kukaan ennustaa tai ennakoida, hän kertoo.

Hän kertoo, että monia lapsia rauhoitti se, että teosta epäillyt saatiin nopeasti kiinni. Koulu on saanut lisäksi vanhemmilta kiittävää palautetta nopeasta tiedottamisesta.

Onneksi päiväkotilapset olivat päiväunilla

Tilanne oli huomattavan vaarallinen, sillä auto kaahasi pihan läpi kesken välitunnin. Vaaraa lisäsi se, että auto ajoi pihalla useita kierroksia, mikä tapahtumaa todistaneiden aikuisten silmään näytti jopa siltä, että auton kuljettaja ajaisi lapsia takaa.

– Onneksi ei kenellekään käynyt kuinkaan, Liukonsuo sanoo.

– Samassa pihapiirissä on päiväkoti, jotka käyttävät samaa pihaa. Onneksi he olivat päiväunilla.

Isommat oppilaat huolehtivat pienemmistä

Välituntivalvojat komensivat lapset välittömästi suojaan sisään kouluun. Liukonsuo kertookin, ettei pysty riittävästi kehumaan ja osoittamaan ylpeyttään koulun henkilökunnasta, joka toimi tilanteessa juuri sen vaatimalla tavalla.

– Lapset eivät onneksi lamaantuneet vaan tottelivat aikuista ja ohjeita.

– Esimerkillisesti toimivat myös meidän koulun isommat oppilaat, jotka huolehtivat näistä pienemmistä, hän kehuu.

Lue myös: Ajoneuvo pakeni poliisia Vesilahdella – kolme otettu kiinni

Juttua korjattu 25.8. kello 7.38: Haastateltavan sitaattia täsmennetty.

Lisää aiheesta:

Vähäjärven koulun kolmasluokkalaisen isä: "Tämä on ajankuva, ja näin voi käydä Pirkkalassakin"Vantaa aikoo muistaa Viertolan koulun sankariopettajaaOpetus jatkui Viertolan koulussa tänään – tällainen päivä oliKaskisten bussiturmassa ollut Fiia, 14, MTV:lle: "Kaikkia kyydissä olleita on pelottanut" – vanhemmat ihmettelevät, miksei koulussa reagoitu huoleen uudesta kuljettajastaLevin tulipalossa kuolleita sisaruksia muistettiin koulussa – keskustelulle on ollut tarvetta Pyhtäällä: "Tämä on koskettanut laajasti meidän pientä pitäjää, niin monet tuntevat nämä lapset"Vihtiläisen koulun oppilaille kerrottu 8-vuotiaan koulutoverin kuolemasta – "Osa oppilaista jäi kotiin"
KouluLiikenneturvallisuusNokiaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • ke16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"

  • 17.10.18:39
    Kiusaaminen

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 15.10.15:47
    Uskonnot

    Elämänkatsomustieto ja islam entistä suositumpaa peruskoulussa

  • 15.10.08:42
    Utsjoki

    Utsjoella on koulu jollaista ei ole missään muualla Suomessa

  • 10.10.14:21
    Lahti

    Lahden koulupuukotuksesta epäilty vapautettu – huhut velkasuhteesta perättömiä