Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Poliisi varoittaa: Tuntematonta jauhetta myyty amfetamiinina – käyttäjät hengenvaarassa

Poliisi varoittaa Raumalla amfetamiinina myydystä huumausaineesta, joka on aiheuttanut käyttäjilleen hengenvaarallisia oireita. Arkistokuvaa.
Poliisi varoittaa Raumalla amfetamiinina myydystä huumausaineesta, joka on aiheuttanut käyttäjilleen hengenvaarallisia oireita. Arkistokuvaa. Lehtikuva
Julkaistu 05.09.2017 16:20

MTV UUTISET

Raumalla on ilmennyt huumausaineen käyttötapauksia, jotka olisivat hoitamattomina todennäköisesti päätyneet käyttäjien kuolemaan.

Lounais-Suomen poliisi on saanut terveydenhuoltoviranomaisilta tiedon, jonka mukaan henkilöt ovat kertoneet käyttäneensä valkoista jauhemaista huumausainetta, jonka on kerrottu olevan amfetamiinia, mutta sen todellisesta sisällöstä ei ole tietoa. Tapaukset ovat viime viikonlopulta.

Käytön seurauksena henkilöille on aiheutunut pahoinvointia, hikisyyttä, sekavuutta ja uneliaisuutta. Oireet ovat johtuneet kyseisen aineen aiheuttamasta poikkeavan voimakkaasta ja pitkäkestoisesta verensokerin laskusta, joka vaatii välitöntä sairaalahoitoa.

Poliisi epäilee, että hengenvaarallista ainetta on edelleen liikkeellä. Mahdollisten käyttäjien tulisi oireiden ilmaannuttua hakeutua välittömästi hoitoon.

Rikos

Lisää aiheesta:

Keväällä kuusi parikymppistä miestä menehtyi äkillisesti Turussa – syynä ei ollut epäilty fentanyyliKolme tajutonta henkilöä kuljetettiin vappuna sairaalaan Porissa, olivat nauttineet lakkaa – yksi pidätettyAinakin viiden parikymppisen miehen epäillään kuolleen myrkytykseen TurussaPoliisi nouti erittäin vaarallista kemikaalia Turun yliopistollisesta sairaalasta – mahdollista rikosta selvitelläänPoliisi: Katukaupassa saattaa liikkua erittäin vaarallista huumetta ‒ mahdollinen yhteys Helsinginkadun kuolemantapauksiinPoliisi tutkii: Aiheuttiko ekstaasi naisen kuoleman?

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 06:24
    Jeffrey Epstein

    Lisää Epstein-materiaalia julkaistu – katso uudet kuvat

  • 05:15
    Lastensuojelu

    Pieni vauva pinteessä Turussa – poliisi löysi paikalta sekavan äidin ilman kenkiä

  • Eilen22:21
    Jeffrey Epstein

    Oikeusministeriö venyttää Epstein-materiaalien julkaisua: Demokraatit älähtivät

  • Eilen21:17
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustajan avustajana toimineelle miehelle tuomio solvaamisesta

  • Eilen16:18
    Henkirikokset

    Mies puukotti nukkuvan veljensä kuoliaaksi Ahvenanmaalla: Jätettiin tuomitsematta rangaistukseen