Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Poliisi tutki yöllä alueen koirapartion avulla. Poliisilla ei ole vielä tietoa rikoksista epäiltyjen henkilöllisyydestä tai siitä, onko kyse yhdestä vai useammasta epäillystä. Rikospaikkatutkinta Matinkylässä jatkuu tänään.
Poliisi tutki yöllä alueen koirapartion avulla. Poliisilla ei ole vielä tietoa rikoksista epäiltyjen henkilöllisyydestä tai siitä, onko kyse yhdestä vai useammasta epäillystä. Rikospaikkatutkinta Matinkylässä jatkuu tänään.Mediahub Helsinki Oy
Julkaistu 10.05.2019 12:16

MTV UUTISET – STT

Poliisi tutkii Espoon yöllisiä autopaloja tuhotyönä. Tulipalon vuoksi neljä autoa vaurioitui korjauskelvottomiksi ja viiteen autoon tuli vaurioita palon aiheuttamasta kuumuudesta.

Autopalot roihusivat perjantain vastaisena yönä parkkipaikalla Matinkylässä. Poliisin mukaan palot ovat syttyneet puoli kahdentoista ja puoli yhden välisenä aikana. Parkkipaikan välittömässä läheisyydessä ei ole asutusta, vaan parkkipaikan ja asuinrakennusten välissä on pientä puustoa.

Palaneet tai vaurioituneet autot ovat olleet parkkipaikalla vierekkäin. Poliisi ei vielä kerro sytyttämistavasta tarkemmin.

–  Siinä on sytytetty osa ja osa on sitten palanut sen takia, että ne ovat olleet näiden sytytettyjen autojen lähettyvillä, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jyrki Kallio Länsi-Uudenmaan poliisista.

Poliisi tutki yöllä alueen koirapartion avulla. Poliisilla ei ole vielä tietoa rikoksista epäiltyjen henkilöllisyydestä tai siitä, onko kyse yhdestä vai useammasta epäillystä. Rikospaikkatutkinta Matinkylässä jatkuu tänään.

Poliisi pyytää ilmoittamaan havainnot vihjepuhelimeen numeroon 0295 413 031 tai sähköpostiin osoitteeseen vihjeet.espoo@poliisi.fi.

– Paikan päällä oli ollut useita kymmeniä ihmisiä katsomassa sitä (tulipaloa), Kallio kertoo.

–  Tämä on tapahtunut keskellä yötä, ja siihen aikaanhan on tietysti jo tähänkin aikaan vuodesta pimeää. Jos joku olisi sattunut näkemään jotain ulkopuolisia liikkujia siellä alueella, niin mielellään otamme kaikki vihjeet vastaan.

Syksyllä vaurioitui viisi autoa yhdessä yössä

Espoon Matinkylässä paloi yhtenä yönä useampia autoja myös viime lokakuussa. Tuolloin autoja vaurioitui yhteensä viisi kahdessa eri paikassa. Näissäkään tapauksissa poliisi ei ole saanut selvitettyä sytyttämisistä epäiltyjen henkilöllisyyttä.

Poliisi tutkii Espoon autopaloja tuhotyönä, kaipaa nyt vihjeitä silminnäkijöiltä – "Paikan päällä oli ollut useita kymmeniä ihmisiä katsomassa tulipaloa"

Kallio ei lähde arvailemaan, liittyvätkö tapaukset toiseensa. Matinkylässä on huhtikuussakin ollut yksittäisiä autopaloja, joissa yksi auto on palanut ja viereinen auto on vaurioitunut. Kallion mukaan näyttää siltä, että autopalot ovat kohdentuneet Matinkylän alueelle.

–  Näitä silloin tällöin sattuu muuallakin, mutta kyllä Matinkylässä on ollut näitä nyt poikkeuksellisen paljon.

Lisää aiheesta:

Poliisilta uutta tietoa Mellunkylän räjähdyksestä: Auton omistaja loukkaantui Espoossa useita epäilyttäviä tulipaloja – poliisi pyytää havaintojaPoliisi epäilee: Rautjärven kirkkopalon sytyttäjä on palaneen omakotitalon alueelta löytynyt mies – "Todella poikkeuksellinen tapaus"Poliisi julkaisi Rautjärven kirkon tuhopolttoon mahdollisesti liittyvän henkilön tarkat tuntomerkit ja vaatetuksenKolmen auton hurja palo tallentui videolle yöllä Helsingissä, poliisi epäilee tuhopolttoa – silminnäkijä MTV:lle: "Olihan se aika pelottavaa" Riehuuko Vantaalla tuhopolttaja? Useita autoja roihusi parkkipaikalla – poliisi pyytää havaintoja
TuhotyöPoliisiEspooRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tuhotyö
  • 21.11.13:43
    Rauma

    Poliisi selvitti 10 vuoden takaisen tulipalon Raumalla – taustalla rasistinen motiivi

  • 21.11.13:22
    Junat

    Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Malmilla

  • 17.11.13:47
    Tulipalot

    Ikaalisten kerrostalopalo sai alkunsa lasten tulenkäsittelystä

  • 9.10.12:11
    Merikaapeli

    Eagle S -päätöksestä valitus syyttäjältä

  • 9.9.16:08
    Tuhopoltto

    Tampereen hurjasta asuntopalosta epäillyn mielentila tutkitaan