HS: Hirvitorneja tuhottu, poliisi epäilee eläinaktivisteja – torniin kirjoitettu tuttu lyhenne

AOP hirvi
Kuvituskuvaa.All Over Press
Julkaistu 13.08.2025 16:13

MTV UUTISET – STT

Etelä-Suomessa on kesän aikana tuhottu hirvenmetsästykseen käytettäviä metsästystorneja, uutisoi Helsingin Sanomat.

Torneja on tuhottu tänä vuonna ainakin Sipoossa ja Porvoossa Uudellamaalla, Kouvolassa Kymenlaaksossa sekä Varsinais-Suomessa.

Lehden haastatteleman Sipoon riistanhoitoyhdistyksen edustajan mukaan tornien jalkoja on sahattu poikki ja osa lähes poikki siten, että torni kaatuu, kun siihen kiivetään. Sipoossa tuhottuja torneja on 4–5, joiden lisäksi myös riistakameroita on tuhottu ja varastettu.

Poliisi epäilee, että kyseessä voi olla eläinoikeusaktivistien kampanja. Osaan torneista on merkitty kirjaimet EVR, mikä lehden mukaan voi viitata Eläinten vapautusrintamaan.

Eläinten vapautusrintama on suoran toiminnan eläinoikeusliike, joka toimii anonyymisti ja jolla ei tiettävästi ole järjestäytynyttä organisaatiota. Lehti ei keskiviikkona ollut tavoittanut liikkeestä ketään kommentoimaan asiaa.

Tuoreimmat aiheesta

Tuhotyö