Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:22Poliisi takavarikoi suuren määrän huumeita joulukuussa – tällaisissa tiloissa epäillyt rikolliset toimivatPoliisi takavarikoi suuren määrän huumeita joulukuussa – tällaisissa tiloissa epäillyt rikolliset toimivat
Julkaistu 26.05.2021 10:06(Päivitetty 26.05.2021 12:03)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Keskusrikospoliisi epäilee rikollisryhmän tuoneen huumeita Latviasta Suomeen. Kokonaisuuden taustalla on poliisin arvion mukaan Suomessa uudentyyppinen järjestäytynyt ryhmä.

Keskusrikospoliisi on tutkinut yhdessä Tullin sekä Helsingin ja Länsi-Uudenmaan poliisilaitosten kanssa epäiltyjä törkeitä huumerikoksia, jotka liittyvät Latviasta Suomeen salakuljetettuun marihuanaan. 

Rikoskokonaisuus koostuu yhteensä kuudesta epäillystä törkeästä huumerikoksesta, joissa kaikissa on osittain samat epäillyt. 

Esitutkinnassa on poliisin tiedotteen mukaan selvitetty yhteensä noin 185 marihuanakilon hankkimista ja levittämistä Suomessa.

Lue myös: Uudentyyppinen jengi laajan huumetutkinnan kohteena – tätä tarkoittaa Mantaqa-jengin nimi

Maahantuloa on koordinoitu Latviasta

Esitutkinnan mukaan Suomessa toimiva järjestäytynyt rikollisryhmä on koordinoinut marihuanan maahantuontia Latviasta sekä vastaanottanut ja levittänyt huumeita Suomessa. 

Huumeet on hankittu Suomeen latvialaiselta rikollisryhmältä.

Poliisi epäilee rikosten tapahtuneen joulukuun 2019 ja joulukuun 2020 välisenä aikana.

– Poliisi kiinnitti Espoon ja pääkaupunkiseudun alueella toimivaan ryhmittymään huomiota jo tätä ennen muun muassa sen jäsenten väkivaltaisuuden ja viranomaisvastaisuuden takia. Poliisin tietojen mukaan ryhmä on käyttänyt itsestään nimeä Mantaqa, rikoskomisarioKRP:stä kertoo.

Poliisi ja Tulli takavarikoivat yli 110 kiloa marihuanaa, 70 000 euroa käteistä rahaa ja kaksi ampuma-asetta – "Taustalla Suomessa uudentyyppinen järjestäytynyt ryhmä"

Kimmo Sainio

– Aiempien tutkintojen perusteella tiedettiin jäsenten muun muassa harjoittaneen laitonta velanperintää, syyllistyneen virkamiesten väkivaltaiseen vastustamiseen ja ampuma-aserikoksiin.

Takavarikossa myös ampuma-aseita

Esitutkinnan aikana viranomaiset takavarikoivat yhteensä yli 110 kiloa marihuanaa, 70 000 euroa käteistä rahaa ja kaksi ampuma-asetta. 

Lisäksi kahdesta omakotitalosta takavarikoitiin yhteensä yli 100 kannabiskasvia. Rikollisryhmä oli vuokrannut molemmat omakotitalot kannabiksen kasvattamista varten. 

Esitutkinnassa epäillään, että huumekaupasta saatujen varojen alkuperää on pyritty häivyttämään epäiltyjen ylläpitämän autokorjaamon liiketoimintaan sekä ostamalla esimerkiksi autoja, vene, vesiskootteri ja luksusmerkkituotteita. 

Esitutkinnassa on asetettu vakuustakavarikkoon 150 000 euron arvosta omaisuutta.

Epäily kytkeytyy laajempaan maahantuontikuvioon

Rikoskokonaisuuden suurin takavarikko tehtiin joulukuussa 2020, jolloin Tulli takavarikoi rikollisryhmän hankkiman noin 110 kilon marihuanaerän ennen erän päätymistä epäillyille. Tuon erän katukauppa-arvo olisi ollut noin kaksi miljoonaa euroa.

– Takavarikoitu erä oli yksi latvialaisen rikollisryhmän Suomeen toimittamista niin sanotuista tukkutason marihuanaeristä. Tulli on tutkinut ryhmän järjestämiä maahantuonteja marraskuusta 2019 lähtien, tutkinnanjohtaja, tulliylitarkastaja Mari Sarahete Tullista kertoo.

– Ryhmän epäillään salakuljettaneen yhteensä 227 kiloa marihuanaa Suomeen eri tilaajille, joista Mantaqan ympärille rakentuneen ryhmän epäillään vastaanottaneen 185 kiloa.

Takavarikko tehtiin latvialaisesta kylmäkuljetusyksiköstä

Yksittäisten salakuljetuserien suuruudet ovat vaihdelleet noin viidestä kilosta joulukuussa 2020 takavarikoituun noin 110 kiloon. Kyseinen erä, kuten muutkin erät, tuotiin Suomeen kaupallisen liikenteen mukana. 

Takavarikko tehtiin Uudellamaalla latvialaisesta kylmäkuljetusyksiköstä. 

Maahantuontiin liittyvässä lukuisia törkeitä huumerikoksia käsittäneen rikoskokonaisuuden esitutkinnassa on ollut yhteensä 12 pääasiassa latvialaista epäiltyä, joista jo kuusi on tuomittu eri mittaisiin ehdottomiin vankeusrangaistuksiin Helsingin käräjäoikeudessa. 

Kuusi maahantuontiorganisaatioon liittyvää epäiltyä on edelleen tutkintavankeudessa.

Rikollisryhmä toimi järjestelmällisesti ja ammattimaisesti

Nyt syyttäjälle siirtyvässä, Mantaqaan kytkeytyvässä tutkintakokonaisuudessa KRP:llä ja Tullilla on ollut kaiken kaikkiaan 15 epäiltyä, joista kymmenen on edelleen vangittuna.

Neljän törkeistä huumerikoksista epäillyn miehen epäillään muodostaneen järjestäytyneen rikollisryhmän.

Rikollisryhmän epäillään rekrytoineen huumausainerikosten tekemiseen ihmisiä, joiden tehtävänä oli muun muassa vastaanottaa ja maksaa Latviasta tuodut huumausaineet ja levittää niitä Suomessa. 

Yhtä ihmistä epäillään lisäksi virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

– Esitutkinnassa epäillään, että Suomessa toimineen järjestäytyneen rikollisryhmän tarkoituksena on ollut hankkia mahdollisimman paljon rikoshyötyä huumausainekaupasta. Rikollisryhmä on toiminut järjestelmällisesti ja ammattimaisesti, muun muassa käyttänyt viestinvälitykseen salattuja viestisovelluksia ja yrittänyt peittää rikoksilla saatua taloudellista hyötyä, Sainio sanoo.

Asia siirtyy nyt syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.

*Päivitys kello 12.03: Otsikkoon lisätty tieto, että vyyhdin paljasti poliisin kanssa yhteistyössä Tulli.

Lisää aiheesta:

Arkkupakastimesta löytyi hurja huumekätkö, katso kuvat – poliisi takavarikoi kilotolkulla huumeita Turussa ja pk-seudullaRuotsin järjestäytynyt huumerikollisuus tuli rytinällä Suomeen, kymmeniä nuoria kiinni – ryhmä salakuljetti miljoonia euroja rekalla Suomesta TurkkiinPoliisi paljasti ison huumekokonaisuuden: Helsingistä vuokrattiin asunto aineiden säilytykseen, yksi vastaanottajista töissä puolustusvoimissaTaksiin nukahtanut johti huumeita paineilmakompressoreissa salakuljettaneen rikollisryhmän jäljille – laaja huumevyyhti paljastettiinHuumeliiga toi Suomeen huumeita vuodessa 100 miljoonan euron arvosta – huumekauppoja järjesteltiin kotisohvilta ja vankilasta käsin Poliisi uskoo napanneensa Katiska-vyyhdin salakuljetusliigan – huumeita tuotiin Suomeen kukkien seassa Hollannista
HuumerikoksetHuumeetPoliisiKRPAmpuma-aseetJärjestäytynyt rikollisuusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Huumerikokset
  • ke14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa

  • 23.10.14:28
    KRP

    Rosvopomo "Mansikan" nimissä valitus vangitsemisesta ja pyyntö tutkia poliisin toimet: "Minulla ei ole ollut mitään mahdollisuutta puolustautua"

  • 21.10.09:34
    Huumeet

    Poliisi takavarikoi ukrainalaismieheltä kilotolkulla alfa-PVP:tä

  • 21.10.09:30
    Rikos

    Poliisi keskeytti kovaotteisen huumejengin väkivaltaiskun Turussa – miljoonavyyhti nyt oikeudessa

  • 19.10.19:05
    Rikospaikka

    Niko Ranta-aho sai rikoksistaan paljousalennusta, säästyi yli 20 vuoden tuomiolta – näin hän reagoi