Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi sarjatörmääjätutkinnasta: Kahden naisen taustoja selvitellään

Vähikkäläntie Tervakoskelle päin, oikealle kääntyy Tervajoentie.
Vähikkäläntie Tervakoskelle päin, oikealle kääntyy Tervajoentie.Google street view
Julkaistu 24.05.2012 09:43(Päivitetty 19.06.2012 02:05)
Toimittajan kuva

Johanna Lehtola

johanna.lehtola@mtv.fi

LehtolaJo

Kanta-Hämeen poliisi tarkistaa tänään saamiaan vihjeitä lasten yliajoyrityksistä epäillystä naisesta. Poliisi kertoo MTV3 Uutisille, että se selvittelee parhaillaan kahden paikkakuntalaisen naisen taustoja juttuun liittyen. Jutun tutkinnanjohtajan mukaan mitään erityisen vahvaa vihjettä poliisi ei tietääkseen ole saanut, vaikka naisten taustoja käydäänkin nyt läpi.

Vajaan kahden viikon aikana on toistunut neljä kertaa outo tapaus, jossa naisautoilija pysähtyy suojatien eteen ja näyttää kädellään lapselle, että tämä voi ylittää tien. Kun lapsi on ollut suojatiellä pyörineen, nainen on lähtenyt yllättäen liikkeelle.

Tapauksista ensimmäinen sattui Hämeenlinnassa, kolme muuta Tervakoskella. Vihjeitä tapauksista on tullut tutkinnanjohtaja, komisario Ilkka Iivarin mukaan yllättävän vähän.

– Kyllä se on pieni ihmetyksen aihe, että vihjeitä on tullut vain muutama. Meille on tullut pari-kolme varteenotettavaa vihjettä. Vihjeitä on silti vähän, ja tapahtumat ovat kuitenkin tapahtuneet päivällä, jolloin ihmiset ovat yleensä liikkeellä, Iivari pohtii.

Ketään ei ole kuitenkaan toistaiseksi otettu kiinni. Poliisi aikoo tarkistaa vihjeiden sopivuuden autoon ja tekijän kuvauksiin tänään. Yksi vihjeistä on tullut törmäyksen kohteeksi joutuneen pojan äidiltä.

– Se vihje tarkastetaan heti aamupäivällä. Vihje koski autoa, mutta alustavasti olemme selvittäneet, että vihjeen kohteena ollut auto ei ainakaan kuulu naiselle. Tätä tutkintaa jatkamme vielä, Iivari sanoo.

Lisäksi poliisi on tehnyt myös omaa tutkintaa aiheesta.

– Yksi linja on poliisin oma profilointi mahdollisesta tekijästä. Tarkistamme taustoja, aikaisempia rattijuopumuksia ja sen sellaista alueella, Iivari kuvailee.

Rikosnimikkeinä tutkinnassa on liikenneturvallisuuden vaarantaminen sekä liikennepako. Liikennepako on vakavampi rikosnimike, minkä puolesta poliisi voi ottaa epäilyn myös kiinni.

– Liikenneturvallisuuden vaarantamisesta saa yleensä vain sakkoja. Teko on silti törkeä, vaikka rikosnimikkeet eivät niin sanokaan, Iivari toteaa.

Vihjeistä voi soittaa Kanta-Hämeen poliisin vihjenumeroon 071 873 7728.

8-vuotias Niila kertoo: Sitten se autoilija painoi kaasua

Naisautoilija törmäilee lapsiin - poliisi kaipaa silminnäkijöiden apua (23.5)

Lapsia jahtaava autoilija iski taas? Nyt jo neljäs tapaus (23.5)

Mystinen rikossarja: Autoilija törmää tahallaan pikkupoikiin? (22.5)

Lisää aiheesta:

Rekkamiehen törkeä pimeäbisnes: Teki puolella miljoonalla eurolla hit and run -keikkoja SuomeenOikeus: Milan Jaff paljasti raiskausjutun uhrien salaisia tietoja ja ilkkui heille podcastissaEpämieluisa Sumuverho-palkinto Pohjanmaan poliisille – Karfien tapauksen tutkinnanjohtaja lopetti vastaamasta puhelimeenIlomantsissa kadonneen miehen taposta epäilty vangittu – poliisi pyytää yhä vihjeitä uhristaPoliisi selvitti 10 vuoden takaisen tulipalon Raumalla – taustalla rasistinen motiiviLähijunan vaunuun heitettiin savupommi Malmilla
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen19:38
    Varkaudet

    Rekkamiehen törkeä pimeäbisnes: Teki puolella miljoonalla eurolla hit and run -keikkoja Suomeen

  • Eilen16:47
    Seksuaalirikokset

    Oikeus: Milan Jaff paljasti raiskausjutun uhrien salaisia tietoja ja ilkkui heille podcastissa

  • Eilen14:47
    Poliisi

    Epämieluisa Sumuverho-palkinto Pohjanmaan poliisille – Karfien tapauksen tutkinnanjohtaja lopetti vastaamasta puhelimeen

  • Eilen14:43
    Henkirikokset

    Ilomantsissa kadonneen miehen taposta epäilty vangittu – poliisi pyytää yhä vihjeitä uhrista

  • Eilen13:43
    Tuhotyö

    Poliisi selvitti 10 vuoden takaisen tulipalon Raumalla – taustalla rasistinen motiivi