Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lapsia jahtaava autoilija iski taas? Nyt jo neljäs tapaus

Kuvan poika joutui naisautoilijan töytäisemäksi viikko sitten maanantaina.
Kuvan poika joutui naisautoilijan töytäisemäksi viikko sitten maanantaina.
Julkaistu 23.05.2012 15:01(Päivitetty 25.05.2012 00:26)

Outo rikossarja on saanut Kanta-Hämeen poliisin ymmälleen.

Poliisin tietoon on tullut kahden viikon aikana jo neljä tapausta, jossa autolla liikkuneen naisen epäillään törmänneen tai yrittäneen törmätä autolla tahallaan pikkulapseen. Neljännestä tapauksesta kertovat iltapäivälehdet ja Nelonen.

Naisen aiemmat uhrit ovat olleet poikia, mutta tällä kertaa uhriksi valikoitui tyttö.

Uusin epäilty yliajoyritys tapahtui eilisiltana Tervakoskella samassa risteyksessä, jossa myös kaksi aiempaa törmäystä on tapahtunut. Nainen pysähtyi autollaan risteykseen ja viittoi lasta ylittämään tien. Tämän jälkeen hän kiihdytti, mutta koukkasi viime hetkellä vasemmalle. Tyttö ehti väistää, joten varsinaista törmäystä ei tällä kertaa tapahtunut.

– Siinä on havainto mahdollisesti kullanvärisestä kulmikkaasta farmariautosta, ehkä Volvo. Enempää ei tietoa ole, kertoo vanhempi konstaapeli Jaana Purhonen Kanta-Hämeen poliisilaitokselta.

Poliisi epäilee, että kaikkien neljän uhkaavan tapauksen tekijänä on sama nainen. Törmäykset ovat tapahtuneet kahden viikon aikana.

Viimeisimmästä tapauksesta poliisi sai tiedon tänään aamupäivällä. Purhonen sanoo, että poliisinkin näkökulmasta tapaukset ovat poikkeuksellisia.

Poliisi on partioinut tänään Tervakoskella ja etsinyt tekijää.

– Resurssien mukaan poliisi on pyörinyt Tervakoskella ja yrittänyt haravoida kaikkia mahdollisia ehdokkaita. Ihan hakuammuntaahan se on, kun tekijästä ei ole tarkempaa tietoa.

Poliisi toivoo julkisuuden auttavan tekijän löytämisessä.

Poliisin mukaan ensimmäinen törmäys tapahtui todennäköisesti Turuntien siltatyömaan risteyksessä 12. toukokuuta.MTV3

(MTV3)

Sumo video id

Mystinen rikossarja: Autoilija törmää tahallaan pikkupoikiin? (22.5.2012)

Lisää aiheesta:

Rekkamiehen törkeä pimeäbisnes: Teki puolella miljoonalla eurolla hit and run -keikkoja SuomeenOikeus: Milan Jaff paljasti raiskausjutun uhrien salaisia tietoja ja ilkkui heille podcastissaEpämieluisa Sumuverho-palkinto Pohjanmaan poliisille – Karfien tapauksen tutkinnanjohtaja lopetti vastaamasta puhelimeenIlomantsissa kadonneen miehen taposta epäilty vangittu – poliisi pyytää yhä vihjeitä uhristaPoliisi selvitti 10 vuoden takaisen tulipalon Raumalla – taustalla rasistinen motiiviLähijunan vaunuun heitettiin savupommi Malmilla
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen19:38
    Varkaudet

    Rekkamiehen törkeä pimeäbisnes: Teki puolella miljoonalla eurolla hit and run -keikkoja Suomeen

  • Eilen16:47
    Seksuaalirikokset

    Oikeus: Milan Jaff paljasti raiskausjutun uhrien salaisia tietoja ja ilkkui heille podcastissa

  • Eilen14:47
    Poliisi

    Epämieluisa Sumuverho-palkinto Pohjanmaan poliisille – Karfien tapauksen tutkinnanjohtaja lopetti vastaamasta puhelimeen

  • Eilen14:43
    Henkirikokset

    Ilomantsissa kadonneen miehen taposta epäilty vangittu – poliisi pyytää yhä vihjeitä uhrista

  • Eilen13:43
    Tuhotyö

    Poliisi selvitti 10 vuoden takaisen tulipalon Raumalla – taustalla rasistinen motiivi