Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi käyttää kuvauskoptereita yhä enemmän - poliisin kopteri saa lentää myös väkijoukkojen yläpuolella

Julkaistu 18.06.2017 16:50

MTV UUTISET - STT

Kuvauskoptereita käytetään yhä laajemmin poliisityössä, muun muassa kadonneiden etsinnässä ja rikospaikkatutkinnassa. Näinä päivinä alkavassa kilpailutuksessa etsitään poliisille aiempaa järeämpää kuvauskalustoa.

Nykyisin poliisilla on koko maassa kuutisenkymmentä kopteria, joilla tehdään 5–15 lentoa päivittäin. Ylikomisario Sami Hätönen Poliisihallituksesta kertoo, että tavoitteena on hankkia koptereita, jotka voivat kantaa lämpökameroita sekä pitkälle ja tarkasti kuvaavia kameroita.

Lämpökameroista on apua muun muassa kadonneiden etsinnässä. Kopterietsintään on panostettu ainakin Lapin poliisilaitoksella, jonka miehittämätön ilma-alustoiminta (RPAS) voitti perjantaina Suomidigin suunnannäyttäjät -kilpailun.

Pisimpään koptereita on Suomen poliisissa käytetty rikospaikkatutkinnassa. Esimerkiksi piiritystilanteessa kopteri voidaan lähettää etukäteen tiedusteluretkelle, jolloin työturvallisuus kasvaa.

Siniset valot poliisikopteriin?

Myös suuria yleisötapahtumia on seurattu koptereiden avulla. Toisin kuin yksityisillä lennättäjillä, poliisilla on lupa lentää myös väkijoukkojen yläpuolella.

Hiljattain mainosvideota kuvannut kopteri ammuttiin alas Asikkalassa. Poliisin kopteria on kerran heitelty kivillä Helsingissä.

Hätönen muistuttaa, että lentokieltoalueen yläpuolella lentävä kopteri voi olla myös viranomaisen. Poliisin kopteria ei tunnista mistään ulkoisesta seikasta, mutta hätäkeskuksella on tieto niiden tekemistä lennoista.

– Tutkimme mahdollisuutta, että poliisin kopterit saataisiin erottumaan sinisillä valoilla. Joissain maissa poliisi käyttää sinistä ja pelastuslaitos punaista valoa.  

Lisää aiheesta:

Poliisin pahin uhkakuva dronejen kanssa liittyy terroristeihin: "Vähän liiankin näppärästi lennokkiin voi kiinnittää räjähteen ja tiputtaa sen väkijoukkoon"Ainutlaatuista ilmakuvaa poliisien operaatioista: Dronejen avulla on pelastettu jo henkiä – "Olemme maailman huippuja"Lännen Media: Kuvauskopterit saattavat pian valvoa autojaRuotsissa läpi erikoinen laki: Kauko-ohjattavien kuvauskopterien käyttö kiellettiin kokonaanPoliisille yhä parempia kuvauskoptereita – käyttöä laajennetaanPoliisi ottanut koekäyttöönsä minilennokkeja – avuksi kadonneen etsintöihin ja valvontatehtäviin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"