Poliisi kaipaa lisäoikeuksia turvapaikanhakijoista kerättyjen tietojen käyttämiseen. Poliisitarkastaja Antti Leppilahden mukaan uudet oikeudet tehostaisivat rikosten selvittämistä ja turvapaikanhakijoiden henkilöllisyyden varmentamista.
Turvapaikanhakijan saapuessa Suomeen hänestä otetaan tuntomerkkitiedot, joihin kuuluvat muun muassa hiusten ja silmien väri, pituus ja valokuva. Sormenjäljet tallennetaan myös eurooppalaiseen EURODAC-järjestelmään. Viranomaiset käyttävät näitä tietoja ulkomaalaisasioiden hoidossa, kuten henkilön tunnistamisessa ja maassaolon edellytysten selvittelyssä.
Poliisi pääsee tuntomerkkitietoihin käsiksi vasta, kun se epäilee rikosta, josta voi seurata vankeutta. Sormenjälkitiedot poliisi hakee EURODAC-järjestelmästä pyytämällä, minkä se voi tehdä vain, kun epäillään törkeää rikosta.
– Se on hyvin monipolvinen prosessi ja varsin hidas siihen tarpeeseen nähden, mikä poliisilla operatiivisessa tilanteessa olisi, Antti Leppilahti Poliisihallituksesta kertoo.
Tiedot käyttöön rikosten torjunnassa ja tutkinnassa
Leppilahden mukaan ulkomaalaislainnojalla kerättyjä tietoja voitaisiin käyttää tehokkaammin rikostutkintaan, henkilöllisyyden varmistamiseen sekä rikosten ennaltaehkäisyyn ja paljastamiseen, jos poliisi saisi ne käyttöönsä suoraan.
– Sormenjäljet ovat meillä kansallisessa sormenjälkikannassa, mutta niiden käyttö tosiaan ei ole mahdollista. Niiden käyttö rikostorjunnan tarkoituksiin suoraan olisi meidän tavoitteemme, Leppilahti sanoo.


