Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee laajaa kannabiskasvatusta varastetulla sähköllä

Poliisin epäilee kannabista kasvatetun yhteensä satoja kiloja vuosien 2022–2024 aikana.
Poliisin epäilee kannabista kasvatetun yhteensä satoja kiloja vuosien 2022–2024 aikana. www.INSTARimages.com/All Over Press
Julkaistu 14.03.2025 11:30

MTV UUTISET – STT

Kolmeatoista ihmistä epäillään laajamittaisesta kannabiksen kasvattamisesta Etelä-Pohjanmaalla, kertoo Pohjanmaan poliisi.

Poliisin mukaan kannabista epäillään kasvatetun yhteensä satoja kiloja vuosien 2022–2024 aikana. Kaikkiaan neljä kiinteistöä oli muutettu kannabiskasvattamoiksi. Kaksi kiinteistöistä sijaitsee Lappajärvellä ja kaksi Teuvalla.

Poliisin mukaan esitutkinnassa on myös selvinnyt, että kannabista kasvatettiin varastetulla sähköllä. Kiinteistöjen sähköverkkoon oli tehty ohikytkentöjä, joiden avulla sähkönkulutus jäi rekisteröitymättä sähkömittariin.

– Esitutkinnan perusteella kyseessä oli järjestelmällisesti organisoitu ja ammattimainen toiminta, jossa huumausaineiden viljely oli pitkäkestoista ja huolellisesti suunniteltua, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Mikko Uusimäki poliisin tiedotteessa.

Lue myös: Tällaista tuhoa voivat aiheuttaa asuntojen kannabisviljelmät: Vesi tuli alakerran katosta läpi – kasvatuslamput sytyttivät viljelmät tuleen

1:56Kannabiksen kasvatus voi aiheuttaa täystuhon naapureille

Kannabiksen kasvatus voi aiheuttaa täystuhon naapureille. Pieleen mennyt kotikasvatus voi johtaa esimerkiksi tulipaloon tai alakerroksiin leviävään vesivahinkoon.

Kolmestatoista epäillystä 11 on ollut poliisitutkinnan aikana vangittuina. Heistä yhdeksän on edelleen tutkintavankeudessa. Epäillyt ovat kotoisin Balkanin alueelta, kertoo poliisi.

Rikoskomisario Uusimäen mukaan tapauksen esitutkinta on ollut erittäin kattava ja vaatinut perusteellista tiedonhankintaa, teknistä tutkintaa ja määrätietoista poliisityötä.

Rikoskokonaisuutta on tutkittu törkeänä huumausainerikoksena, varkautena ja vahingontekona. Poliisi on saanut esitutkinnan päätökseen, ja tapaus on siirtynyt syyttäjälle syyteharkintaan.

Lisää aiheesta:

Petoksia Pohjanmaalla – esitutkinta valmisRuotsista toimitettiin Suomeen 130 kiloa huumeita ja 27 000 ekstaasitablettia – rikoshyöty yli miljoona euroaMikkelissä levitettiin kilokaupalla kannabista – poliisi sai kiinni ammattimaisen organisaationMiehet salakuljettivat Suomeen kokaiinia kehonsisäisesti – "Voi päästä helposti hengestään"Kuva: Halli kätki sisäänsä valtavan kannabiskasvattamon – poliisin mukaan epäillyt ehtivät tienata huumebisneksillä satoja tonnejaTeinipojat välittivät kannabista alaikäisille Espoossa, poliisi paljasti laajan myyntiverkoston
KannabisHuumerikoksetPoliisiPohjanmaaSähköRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kannabis
  • 16.10.17:56
    Petokset

    MTV:n tiedot: Aku Hirviniemen kelloliikkeestä kiinni kansainväliseen rikollisliigaan kuuluva mies

  • 7.9.15:47
    Huumeet

    14-vuotias koulupoika paljastui diileriksi – poliisi löysi kotoa hurjan rahanipun

  • 18.8.14:25
    Suun terveys

    Tämä tapa yhdessä tupakoinnin kanssa nostaa suusyövän riskiä yli 600 prosentilla

  • 11.8.18:55
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump haluaa keventää marihuanan huumeluokitusta – parantaisi pilvibisnestä

  • 29.6.07:30
    Huumerikokset

    Mies perusteli suurta huumevarastoaan: Pelkäsi kannabispulaa uskontonsa takia