Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuva puoluekokouksen käsiäänestyksestä "leimasi natsiksi": Poliisi ei aloita esitutkintaa kunnianloukkauksista

Tästä kuvasta nousi kohu, kun perussuomalaisista irtautuneen kansanedustaja Tiina Elovaara kertoi Ylen A-Studiossa nähneensä käsitervehdyksiä puoluekokouksessa. Kuvassa on kuitenkin kyse käsiäänestyksestä, jossa puolueväki yrittää sopia äänestystavasta. Osa kuvan henkilöistä teki kunnianloukkauksesta rikosilmoituksen, mutta Helsingin poliisi ei aio aloittaa tapauksesta esitutkintaa. Alkuperäistä Lehtikuvan kuvaa on muokattu, jotta kuvan henkilöt eivät olisi tunnistettavissa.
Tästä kuvasta nousi kohu, kun perussuomalaisista irtautuneen kansanedustaja Tiina Elovaara kertoi Ylen A-Studiossa nähneensä käsitervehdyksiä puoluekokouksessa. Kuvassa on kuitenkin kyse käsiäänestyksestä, jossa puolueväki yrittää sopia äänestystavasta. Osa kuvan henkilöistä teki kunnianloukkauksesta rikosilmoituksen, mutta Helsingin poliisi ei aio aloittaa tapauksesta esitutkintaa. Alkuperäistä Lehtikuvan kuvaa on muokattu, jotta kuvan henkilöt eivät olisi tunnistettavissa.Lehtikuva
Julkaistu 16.06.2017 13:19(Päivitetty 16.06.2017 14:44)

MTV UUTISET

Helsingin poliisi ei aio aloittaa esitutkintaa perussuomalaisten puoluekokouksessa nähdyistä "käsitervehdyksistä".

Helsingin poliisilaitos on saanut kaksi tutkintapyyntöä kunnianloukkauksista, jotka liittyvät Perussuomalaisten 10.–11.6.2017 Jyväskylässä pidetyn puoluekokouksen jälkeen uutisoituun niin sanottuun käsimerkkikohuun.

Tutkintapyyntöjen tekijät katsoivat, että heidän kunniaansa loukattiin leimaamalla heidät valheellisesti natseiksi Ylen A-studion lähetyksessä 13. kesäkuuta, jossa väitettiin heidän tehneen natsitervehdyksiä puoluekokouksessa.

Helsingin poliisilaitokselle saapuneiden tutkintapyyntöjen perusteella ei ole syytä epäillä rikosta, joten esitutkintaa ei aloiteta.

Poliisi perustelee päätöstä sillä, että kyseisessä A-studion lähetyksessä esitetyistä kommenteista ei ole tunnistettavissa tutkintapyynnön tehneitä henkilöitä, vaan puoluekokouksen tapahtumia on käsitelty yleisellä tasolla.

Lisäksi ohjelma käsittelee yleisen mielenkiinnon kohteena olevaa asiaa, jolla on myös laajempaa yhteiskunnallista merkitystä.

Lisää aiheesta:

Poliisi: Kansanedustaja Juha Pylvään puheessa "sosiaaliturvalla loisivista elintasosurffareista" ei ole syytä epäillä rikosta
Helsingin poliisi ei aloita esitutkintaa perussuomalaisten vaalimainosasiassa
Poliisi ei aloita esitutkintaa vanhoista tv-sarjoista
PS-nuorten tviitistä aloitettu rikostutkinta – kahta epäillään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
"Ihmisroska"-puheista ei esitutkintaa – rikosilmoitukset kunnianloukkauksesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
Poliisien salaisen Facebook-ryhmän kirjoituksista ei käynnistetä tutkintaa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 10:13
    Anneli Auer

    Auerin nuorin lapsi purskahti itkuun oikeudessa kertoessaan lähdöstään sijaisperheestä – MTV seuraa

  • 05:17
    Anneli Auer

    Auerin tytär todistaa äitinsä seksuaalirikossyytteitä vastaan

  • Eilen20:15
    Rikospaikka

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • Eilen17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • Eilen17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan