Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi ampui vahingossa toista poliisia – ei tietoa, koska haavoittunut voi palata töihin

kuvituskuva
kuvituskuvaLehtikuva
Julkaistu 13.03.2017 16:18(Päivitetty 13.03.2017 16:59)

MTV UUTISET - STT

Poliisi sai vammoja sunnuntaina yöllä Hämeenlinnan poliisiasemalla, kun hänen kollegansa ase laukesi vahingossa.

Itä-Uudenmaan syyttäjänviraston mukaan poliisin vammat vaativat hoitoa, mutta eivät olleet hengenvaarallisia. Turma sattui noin yhden aikaan yöllä. Tapahtumien selvittämiseksi on aloitettu esitutkinta.

Tutkinnanjohtajana toimii kihlakunnansyyttäjä Tarmo Tanner Itä-Uudenmaan syyttäjänvirastosta ja tutkivana yksikkönä Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.  

Tanner ei vielä kommentoi sitä, millaisessa tilanteessa laukaus tapahtui ja mihin se on mahdollisesti osunut. Hän ei myöskään ota kantaa siihen, millaisessa asemassa tapahtuman osalliset olivat ja minkä ikäisiä he olivat. Hän ei myöskään kerro, laukesiko ase sisällä vai ulkona.  

– Tutkinta on vasta alkuvaiheessa ja tutkintatoimia on vielä paljon suorittamatta. En voi kommentoida tapahtumaa vielä yksityiskohtaisesti, Tanner sanoo.  

Hän arvioi, että menee vielä useampia viikkoja ennen kuin yksityiskohtia voidaan kertoa. Lomalla oleva Hämeen poliisipäällikkö Tapio Saarni ei tiedä, jatkaako vahingonlaukauksen ampunut tällä hetkellä työtään normaalisti ja missä vaiheessa vammoja saanut voi palata tehtäviinsä.  

Lisää aiheesta:

KRP: Hämeenlinnassa poliisia ampunut mies on yhä sairaalahoidossaTapaturma vai tahallinen ampuminen? Nainen haavoittui luodista SipoossaSyyttäjä Ruskon poliisiampumisesta: Talossa oli ampujan lisäksi ainakin kaksi muuta henkilöä – tämä kaikki tapauksesta tiedetään nytVantaan puukottaja yhä vapaalla jalalla – poliisi niukkasanainen tapauksesta Mitä Porin ampumisessa tapahtui? Useita otettu kiinni, baarihenkilökuntaa ohjeistettu vaikenemaanPoliisin vahingonlaukaukset ovat äärimmäisen harvinaisia – vuonna 2010 vartija kuoli
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • Eilen06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • pe15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • pe15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • pe13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin