Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjolan Liikenteen kuljettajia lakossa huomenna, vuoroja jää ajamatta – syynä ei työtaistelu, vaan yhden kuskin irtisanominen

2:12Käyttäjien tarpeet joukkoliikenteen kehityksen keskiössä
Julkaistu 03.10.2018 18:11

MTV UUTISET - STT

Pohjolan Liikenteen vuoroja jää ajamatta huomenna sekä Helsingissä että Espoossa.

Joukkoliikennettä kehitetään vastaamaan käyttäjien tarpeita. Katso uutisjuttu tammikuulta!

Kuljettajat ovat ilmoittaneet aloittavansa työnseisauksen "henkilöstöjohtamisen" vuoksi.

Lakko vaikuttaa liikenteeseen etenkin Espoon Matinkylässä, Tapiolassa ja Leppävaarassa. Helsingissä ongelmia aiheutuu muun muassa Pakilassa ja Oulunkylässä.

Työnantaja kertoo, että lakolla vaaditaan peruuttamaan yhden kuljettajan irtisanominen. Pohjolan Liikenteen mukaan kyseessä oli asiakkaan kanssa tapahtunut "välikohtaus", jonka jälkeen kuljettajan työsuhde purettiin.

–  Ihmettelen suuresti, että henkilöstön edustajat vaativat palauttamaan sellaisen kuljettajan työsuhteen, joka on pahoinpidellyt matkustajaa, sanoo Pohjolan Liikenteen toimitusjohtaja Heikki Alanko tiedotteessa.

Yhtiön mukaan tapahtumien kulku on tarkistettu videotallenteesta.

Sadat kuljettajat jäävät kotiin

Pohjolan Liikenteellä on tuhatkunta kuljettajaa, sanoo toimitusjohtaja Alanko. Heistä noin joka toisen arvioidaan olevan lakossa torstaina aamuyöstä alkaen. Lakko kestää vuorokauden.

Ajamatta jäävien vuorojen määrää ei pystytä vielä kertomaan. Liikennöitsijä kehottaa seuraamaan HSL:n sivuja, joille päivitetään poisjäävien linjojen tietoja. HSL kertoo, että pysäkkinäytöillä voi olla torstaina virheellistä informaatiota.

Pohjolan Liikenteen bussien pitäisi kulkea normaalisti Kirkkonummella, Sipoossa ja Tuusulassa. Myös yhtiön lentokenttäbussit Vantaalle ja pikavuorot kulkevat, kertoo Alanko.

Työntekijäosapuoli ilmoittaa, että ei kommentoi tilannetta julkisuudessa, mutta vahvistaa tiedon vuorokauden työnseisauksesta.

Lisää aiheesta:

HUS-bussi, kimppakyydit ja taksikortit – näin työntekijät matkaavat työpaikoille suurena lakkopäivänäBussilakko suistaa julkisen liikenteen kaaokseen – pääluottamushenkilö: "Tarvitsemme työhyvinvointia, sairaslomat ovat tapissa"Pohjolan Liikenteen bussit palaavat perjantaina normaaliin aikatauluun – kuskin ja asiakkaan välikohtaus johti torstain ulosmarssiinBussiyhtiön työntekijäpuoli pahoinpitelyvideon tulkintaerosta: "Toinen osapuoli työskentelee toimistossa, me taas haastavassa asiakaspalvelutyössä"Pohjolan Liikenteen busseja lakossa pääkaupunkiseudulla – taustalla kiista erään kuljettajan työsuhteen purkamisestaPääkaupunkiseudulla useita linja-autovuoroja peruttu Nobinan lakon takia
Linja-autotEspooHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Linja-autot
  • 31.8.11:52
    Liikenne

    Onnibusilla ja Flixbusilla yhteinen vihollinen – eikä kyseessä ole bussi

  • 18.8.17:39
    Liikenne

    Haitaribussi jäi erikoiseen ahdinkoon Vantaalla – kuski poistui sanomatta sanaakaan

  • 26.6.15:09
    Turku

    Linja-auto väisti traktoria Turussa – ajoi ojaan

  • 2.5.15:33
    Liikenneonnettomuudet

    Bussi törmäsi sähköskuutilla ajaneeseen lapseen Kirkkonummella

  • 1.5.18:12
    Englanti

    Ei kuulokkeita – tonnin sakot, ehdottavat brittipoliitikot