Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjois-Korean viranomaiset YK:lle: sodan välttäminen tärkeää – Tillerson valmis aloittamaan neuvottelut ilman ennakkoehtoja

Rex Tillerson
Rex Tillerson
Julkaistu 13.12.2017 06:03

MTV UUTISET – AFP

Yhdysvallat on valmis aloittamaan neuvottelut Pohjois-Korean kanssa ilman ennakkoehtoja. Pohjois-Korean viranomaiset puolestaan ovat ilmoittaneet YK:n edustajalle, että sodan välttäminen on tärkeää. Kim Jong-un vannoo edelleen tekevänsä maastaan maailman suurimman ydinasevaltion.

Yhdysvaltain ulkoministerin Rex Tillersonin mukaan Yhdysvallat on valmis aloittamaan neuvottelut Pohjois-Korean kanssa ilman ennakkoehtoja.

Asiaa Washingtonissa kommentoineen Tillersonin mukaan ensimmäinen tapaaminen voitaisiin järjestää ilman ennakkoehtoja. Hänen mukaansa tapaaminen olisi hyvä järjestää, vaikka sen aikana puhuttaisiin esimerkiksi säästä.

Pohjois-Korea YK:n edustajalle: Sodan välttäminen tärkeää

Pohjois-Korean viranomaiset sanoivat YK:n poliittisten asioiden johtajalle Jeffrey Feltmanille, että sodan välttäminen on tärkeää. Feltman tapasi Pohjois-Korean ulkoministerin ja varaulkoministerin Pohjois-Korean pääkaupungissa Pjongjangissa viikonloppuna.

Feltmanin mukaan Pohjois-Korea ei kuitenkaan konkreettisesti ehdottanut keskusteluiden jatkamista. Hän kuitenkin kertoo sanoneensa Pohjois-Korealle, että hänen vierailunsa pitäisi nähdä vasta alkuna.  

Kim vannoo tekevänsä maastaan maailman vahvimman ydinvoimavaltion

Pohjois-Korean valtiollisen uutistoimiston KCNA:n mukaan maan johtaja Kim Jong-un on vannonut tekevänsä Pohjois-Koreasta "maailman vahvimman ydinvoimavaltion". KCNA:n mukaan Kim lausui kommenttinsa tiistaina.

Pohjois-Korea on tehnyt useita ydin- ja ohjuskokeita, ja jännitteet Korean niemimaalla ovat kiristyneet. Maa teki tuoreimman ohjuskokeensa marraskuun lopussa ja laukaisi mannertenvälisen ballistisen ohjuksen, joka putosi Japanin aluevesille.

Lisää aiheesta:

Pohjois-Korea: Dialogia ei synny, jos Yhdysvallat ei lopeta vihamielistä politiikkaansaPohjois-Korea kertoo testanneensa uudenlaista taistelukärkeä – taustalla Kim Jong-unin ja Donald Trumpin mönkään menneet neuvottelutYhdysvallat vaatii diplomaatti- ja kauppasuhteiden katkaisemista Pohjois-KoreaanKCNA: Pohjois-Korea on kehittänyt ohjukseen sopivan vetypommin – Kim Jong-un tarkisti aseenPohjois-Korean valtiollinen media: Kim Jong-unille esitelty suunnitelma iskusta Guamin lähettyvillePohjois-Korea ei aio neuvotella ydinaseista – tuomitsee pakotteet
Pohjois-Korean kriisiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pohjois-Korean kriisi
  • 23.11.202306:06
    Pohjois-Korea

    Koreoiden välillä kiehuu taas: Pohjois-Korea laukaisi vakoilusatelliitin, Etelä-Korea syyttää Venäjää avusta

  • 03.11.202209:20
    Pohjois-Korea

    Etelä-Korea jatkaa ilmasotaharjoituksiaan Yhdysvaltojen kanssa Pohjois-Korean ohjuslaukaisujen vuoksi

  • 02.11.202211:00
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korea on laukaissut ainakin neljätoista ohjusta, sanoo Etelä-Korea

  • 02.11.202209:54
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korea ampui noin 100 ammusta meriraja-alueelle

  • 28.07.202006:38
    Kim Jong-un

    Kim Jong-un ei osoita merkkejä ydinaseista luopumisesta – "Ydinasepelote takaa maan turvallisuuden ikuisiksi ajoiksi"