Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjois-Korea jatkaa taas asetestejään – haukkui eilen Yhdysvaltain ulkoministerin

Pohjois-Korean valtion uutistoimisto KCNA:n julkaisema kuva maan testaamasta ohjuksesta 10. elokuuta.
Pohjois-Korean valtion uutistoimisto KCNA:n julkaisema kuva maan testaamasta ohjuksesta 10. elokuuta.
Julkaistu 24.08.2019 05:58

MTV UUTISET – STT

Pohjois-Korea tekee taas asetestejä. Etelä-Korean puolustusvoimat kertoi varhain lauantaina, että pohjoisnaapurista oli laukaistu tunnistamattomia ammuksia mereen.

Pohjois-Korea on tehnyt vastaavia asekokeita useaan otteeseen viime viikkoina. Jos vanha kaava toistuu, mereen ammuttiin todennäköisesti lyhyen kantaman ohjuksia.

– Asevoimamme seuraavat liikkeitä pohjoisessa lisälaukaisujen varalta, puolustusvoimien esikunta sanoi.

Etelä-Korean kansallisen turvallisuuden neuvosto kokoustaa ohjuskokeen takia.

Aiemmilla kerroilla Pohjois-Korea on tiedotuksessaan liittänyt ohjuskokeet Yhdysvaltain ja Etelä-Korean sotaharjoituksiin, joista se ei ole mielissään. Sotaharjoitukset päättyivät tiistaina.

Perjantaina Pohjois-Korea hyökkäsi sanallisesti Yhdysvaltain ulkoministeri Mike Pompeota vastaan ja kutsui häntä "myrkylliseksi." Tämä oli reaktio Pompeon kommentteihin, joiden mukaan Yhdysvallat ei helpota pakotteitaan Pohjois-Koreaa kohtaan ennen kuin maa luopuu ydinaseista.

Neuvottelut ydinaseriisunnasta Yhdysvaltain ja Pohjois-Korean välillä eivät ole vielä päässeet jatkumaan. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un sopivat kesäkuun lopun tapaamisessaan Koreoiden rajalla, että neuvotteluja jatketaan.

Yhdysvaltain erikoislähettiläs Stephen Biegun sanoi aiemmin tällä viikolla Yhdysvaltojen olevan valmis jatkamaan keskusteluja heti kun Pohjois-Korea ottaa yhteyttä.

Kun Trumpilta on kysytty Pohjois-Korean toistuvista ohjuskokeista, hän on todennut, että lyhyen kantaman ohjusten testaaminen on varsin tavanomaista eikä riko hänen ja Kimin välistä yhteisymmärrystä.

Lue myös: Pohjois-Korea haukkui Pompeon ja kehui pysyvänsä Yhdysvaltojen pahimpana uhkana

Lisää aiheesta:

Pohjois-Korea teki jälleen ohjuskokeenPohjois-Korea laukoi jälleen tuntemattomia ammuksia merelle – ydinaseneuvottelut onnistuvat sittenkinPohjois-Korea heristelee sormeaan Yhdysvaltain sotaharjoituksille – väläyttää uuden kylmän sodan mahdollisuuttaPohjois-Korea kiihdyttää asekokeiden tahtia – jälleen uusi asetestiPohjois-Korea laukaisi ohjuksia vastalauseena Korean niemimaan sotaharjoituksille – jo neljäs ohjuskoe kahden viikon aikanaPohjois-Korean Kim valvoi eilisiä asekokeita, kertoo valtion äänitorvi
Pohjois-KoreaYhdysvallatYdinaseetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pohjois-Korea
  • Eilen05:30
    Kim Jong-un

    Pohjois-Korean perustajan poika eli vuosia Suomessa – käskettiin kotiin Euroopasta, eikä hänestä enää kuultu

  • 12.10.16:19
    Ulkomaat

    Dmitri Medvedev katseli paraatipaikalta, kun pohjoiskorealaiset hurrasivat uudenlaiselle ydinaseelleen

  • 11.10.19:20
    Suurlähetystöt

    Suomalaisdiplomaateilta suorat sanat Pohjois-Korealle – nämä kommentit Suuresta johtajasta leimattiin syystäkin salaisiksi

  • 11.10.12:07
    Kiina

    Pohjois-Korea esitteli "tehokkaimman" ohjuksensa paraatissa – juhlissa mukana vieraita Venäjältä ja Kiinasta

  • 25.9.09:15
    Etelä-Korea

    Etelä-Korea: Pohjois-Korealla saattaa olla jopa kaksi tonnia rikastettua uraania